Obserwuj w Google News

"Takiego lata już nigdy nie będzie". Ekspert z NASA przedstawił porażającą prognozę

2 min. czytania
19.07.2023 12:48
Zareaguj Reakcja

- Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne i nie należy tego traktować jako żartu. To jest przerażające - ostrzegł Peter Kalmus, zajmujący się zmianą klimatu naukowiec amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. - Jedynym sposobem na zakończenie koszmarnych upałów jest rezygnacja z paliw kopalnych - dodał.

takiego lata już nie będzie
fot. Associated Press /East News

Peter Kalmus z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przedstawił wyjątkowo mroczny scenariusz dotyczący prognozy zmian klimatycznych, jakie mają nadejść w najbliższych latach. Podczas gdy niemal cała Europa mierzy się z rekordowymi upałami, ekspert z NASA alarmuje, że kolejne lata będą znacznie bardziej gorące.

- Większość ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, w którym się znajdujemy. To będzie najchłodniejsze lato w ciągu reszty twojego życia i nie można tego traktować jako memu - to powinno budzić prawdziwe przerażenie - ostrzegł Kalmus. - Jest tylko jedno wyjście z tych koszmarnych upałów - zakończyć (eksploatację) paliw kopalnych tak szybko, jak to tylko możliwe - dodał.

Redakcja poleca

Ekspert NASA: nie będzie już tak chłodnego lata

- Zawsze będą występować pewne regionalne i międzyroczne wahania, ale uśredniając, trendy dotyczące upałów pokazują, że to będzie najchłodniejsze lato przez wiele lat. Jeśli społeczeństwo przejdzie w stan zagrożenia klimatycznego, możliwe, że planeta zacznie się ochładzać przed końcem stulecia - powiedział pracujący w NASA fizyk.

W skali całego świata czerwiec 2023 r. był najcieplejszy w 174-letniej historii prowadzenia regularnych badań temperatury - poinformowała w zeszłym tygodniu amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Również w lipcu północna półkula, od Ameryki Płn., przez Europę, po Azję mierzy się z falą ekstremalnych upałów, zagrażających ludziom i wywołujących susze oraz pożary.

15 i 16 lipca był najgorętszym weekendem 2023 roku. Najwyższą temperaturę 35,5 st. C odnotowano na stacji automatycznej Wielichowo na zachodzie Wielkopolski - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska. Dodała, że około 35 stopni zarejestrowała również stacja synoptyczna w Słubicach (woj. lubuskie).

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter