Zamknij

Zalane domy i ewakuacja mieszkańców. Alarm powodziowy na południu Polski

22.05.2019 10:34
Zalane domy i ewakuacja mieszkańców. Alarm powodziowy na południu Polski
fot. PAP

Na Podkarpaciu wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. W Małopolsce z powodu alarmu powodziowego ewakuowano ok. 30 osób. W całej Polsce było wczoraj 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami – poinformowała PSP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W całej Polsce wczoraj było 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami. Najwięcej – 391 interwencji było na Podkarpaciu, 278 w Małopolsce, 140 na Lubelszczyźnie i 112 w woj. świętokrzyskim. Wiatr uszkodził 148 budynków, w tym 54 mieszkalne i 94 gospodarcze – poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Główne działania strażaków w tych czterech województwach to usuwanie powalonych i połamanych drzew. Straż wypompowywała też wodę z piwnic oraz zalanych budynków i dróg. Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy. Większość z tych czynności została już wczoraj wykonana.

mid-19522033
fot. PAP

Alarm powodziowy. Ewakuowano mieszkańców w Małopolsce 

Z powodu alarmu powodziowego ewakuowano dziś 27 osób w Dąbrowie Tarnowskiej oraz kilka osób w Swarzowie w woj. małopolskim. W Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano ludzi z budynków na ul. Nabrzeżnej i Oleśnickiej. Budynki zostały podtopione przez wezbrane potoki, które wylały. Dodatkowo straż pożarna układała worki z piaskiem na rzece Żabianka w celu podwyższenia korony wału przeciwpowodziowego.

Na Podkarpaciu nadal intensywnie pada. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gminie Kolbuszowa oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

Zobacz także

Stany ostrzegawcze na Wiśle i Koszarawie

W Beskidach intensywnie pada deszcz; przybrały potoki. Strugi wody leją się po szlakach, które są śliskie. Warunki turystyczne są trudne – podali w środę ratownicy GOPR. Przybywa wody w rzekach. Rano stany ostrzegawcze przekroczone były na Koszarawie i Wiśle.

Poziom ostrzegawczy przekroczony był na Koszarawie w Pewli Małej, a także na Wiśle w Wiśle Czarnem, Wiśle i Ustroniu. Trend jest rosnący.

Rzecznik cieszyńskich strażaków st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że rano kilkukrotnie wypompowywali wodę z lekko podtopionych piwnic domów na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Bażanowicach, Dębowcu, Cieszynie i Dzięgielowie, gdzie woda zalała także niewielki parking.

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie 

Trąba powietrzna przeszła wczoraj nad gminą Wojciechów. Uszkodziła budynki w miejscowości Stasin, Cyganówka i Halinówka. Dachy budynków zostały zabezpieczone. Dodatkowo w niektórych miejscach stoją agregaty prądotwórcze, którymi zasilane są budynki głównie inwentarskie. Ranny został jeden mężczyzna. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Frątczak zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków.

RadioZET.pl/PAP

C