Oceń
Na Podkarpaciu wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. W Małopolsce z powodu alarmu powodziowego ewakuowano ok. 30 osób. W całej Polsce było wczoraj 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami – poinformowała PSP.
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
W całej Polsce wczoraj było 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami. Najwięcej – 391 interwencji było na Podkarpaciu, 278 w Małopolsce, 140 na Lubelszczyźnie i 112 w woj. świętokrzyskim. Wiatr uszkodził 148 budynków, w tym 54 mieszkalne i 94 gospodarcze – poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.
Główne działania strażaków w tych czterech województwach to usuwanie powalonych i połamanych drzew. Straż wypompowywała też wodę z piwnic oraz zalanych budynków i dróg. Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy. Większość z tych czynności została już wczoraj wykonana.
Alarm powodziowy. Ewakuowano mieszkańców w Małopolsce
Z powodu alarmu powodziowego ewakuowano dziś 27 osób w Dąbrowie Tarnowskiej oraz kilka osób w Swarzowie w woj. małopolskim. W Dąbrowie Tarnowskiej ewakuowano ludzi z budynków na ul. Nabrzeżnej i Oleśnickiej. Budynki zostały podtopione przez wezbrane potoki, które wylały. Dodatkowo straż pożarna układała worki z piaskiem na rzece Żabianka w celu podwyższenia korony wału przeciwpowodziowego.
Na Podkarpaciu nadal intensywnie pada. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gminie Kolbuszowa oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.
Stany ostrzegawcze na Wiśle i Koszarawie
W Beskidach intensywnie pada deszcz; przybrały potoki. Strugi wody leją się po szlakach, które są śliskie. Warunki turystyczne są trudne – podali w środę ratownicy GOPR. Przybywa wody w rzekach. Rano stany ostrzegawcze przekroczone były na Koszarawie i Wiśle.
Poziom ostrzegawczy przekroczony był na Koszarawie w Pewli Małej, a także na Wiśle w Wiśle Czarnem, Wiśle i Ustroniu. Trend jest rosnący.
Rzecznik cieszyńskich strażaków st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że rano kilkukrotnie wypompowywali wodę z lekko podtopionych piwnic domów na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Bażanowicach, Dębowcu, Cieszynie i Dzięgielowie, gdzie woda zalała także niewielki parking.
Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie
Trąba powietrzna przeszła wczoraj nad gminą Wojciechów. Uszkodziła budynki w miejscowości Stasin, Cyganówka i Halinówka. Dachy budynków zostały zabezpieczone. Dodatkowo w niektórych miejscach stoją agregaty prądotwórcze, którymi zasilane są budynki głównie inwentarskie. Ranny został jeden mężczyzna. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Frątczak zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł