Zamknij

Bardzo zła jakość powietrza podczas szczytu klimatycznego w Katowicach

Redakcja
05.12.2018 21:20

Według mobilnych stacji Airly, jakość powietrza w Katowicach o kilkaset procent przekracza dopuszczalne normy. Do 14 grudnia w stolicy Górnego Śląska trwa szczyt klimatyczny COP24, którego celem jest kompromis w sprawie ograniczenia wpływu człowieka na zmiany klimatu. W środę w Katowicach zaprezentowano najnowszy raport o tragicznych skutkach złej jakości powietrza.

COP24. Bardzo zła jakość powietrza podczas szczytu klimatycznego w Katowicach
fot. AP Photo/Czarek Sokolowski/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W środowy wieczór stacja Airly przy ul. Słowackiego 13 w Katowicach wskazywała bardzo złą jakość powietrza. Pomiar pyłu zwieszonego PM10 wykazywał 161 mikorgramów na metr sześcienny - to aż ponad 300 procent powyżej dopuszczalnych norm. Natomiast badania pyłu PM2,5 wskazały na 111 mikorgramów na metr sześcienny - czyli ponad 400 proc. powyżej normy.

Jakość powietrza w Katowicach podczas COP24
fot. Airly

Zobacz także

Na bardzo złą jakość powietrza wskazywała również stacja przy ul. Dąbrówki 12. Tutaj pomiar PM10 wyniósł 157 mikrometrów, a PM2,5 - 110 mikrometrów. 

Nie wiele lepsze wyniki pokazała stacja przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy ul. Sławika i Antalla, gdzie odbywają się główne obrady szczytu klimatycznego. Norma pomiary pyłu PM10 została przekroczona o ponad 200 proc. (110 mikrogramów), a pyłu PM2,5 aż o ponad 300 proc. (77 mikrogramów).

Jakość powietrza w Katowicach podczas COP24
fot. Airly

Nieznacznie lepsze wyniki pokazał pomiar ze stacji przy ul. Kossutha, kontrolowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W środowy wieczór badanie pyły PM10 wskazywało 71 mikrogramów, a pyłu PM2,5 - 64 mikrogramy.

Do smogu w Katowicach muszą przyzwyczaić się uczestnicy 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która potrwa do 14 grudnia. Planowo ma wziąć w nim udział około 30 tys. uczestników z około 200 krajów świata.

Zobacz także

WHO: zanieczyszczenie powietrza zabija miliony ludzi

W środę na konferencji prasowej towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach zaprezentowany został najnowszy raport WHO pt. „Zdrowie i zmiany klimatu”.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała, że z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie na świecie umiera 7 mln osób, a koszty obniżenia standardów życia wynoszą 5,11 mld dolarów.

„W 15 krajach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, szacuje się, że wpływ zanieczyszczeń powietrza generuje koszty zdrowotne w wysokości ponad 4 proc. ich PKB. Działania na rzecz realizacji celów Porozumienia paryskiego kosztowałyby ok. 1 proc. globalnego PKB” – podkreślono.

WHO dodaje, że dowody są oczywiste, iż zmiany klimatu już teraz mają poważny wpływ na ludzkie życie i zdrowie.

W raporcie czytamy, że to spalanie paliw kopalnych napędza zmiany klimatu. Generują emisję CO2 oraz przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń powietrza.

Eksperci WHO wskazują, że "prawdziwy koszt zmiany klimatu widzimy w naszych szpitalach i odczuwamy go w naszych płucach”. „Koszty zdrowotne wynikające z źródeł energii emitujących zanieczyszczenia są obecnie tak wysokie, że przejście na ekologiczny transport, czy zieloną energię, opłaca się samo przez się” – podkreślają.

Zobacz także

Dodają, że kiedy myślimy o zdrowiu, to działania związane z łagodzeniem zmian klimatu (mitygacją) nie są kosztem, lecz szansą.

WHO zwraca uwagę, że przejście na niskoemisyjne źródła energii nie tylko pozytywnie odbije się na jakości powietrza, ale również na naszym zdrowiu. Wskazano, że wybór alternatywnego dla np. samochodu środka lokomocji, jakim jest rower powoduje, że zwiększamy naszą aktywność fizyczną, która może pomóc w zapobieganiu takim chorobom jak cukrzyca, czy choroby układu krążenia.

WHO wzywa kraje do uwzględnienia kosztów zdrowotnych związanych z polityką klimatyczną. Zaleca, by państwa m.in. przez politykę fiskalną zniechęcały do korzystania z tzw. brudnej energii, a wspierały inicjatywy zmierzające do ograniczenia emisji CO2 i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas szczytu w Katowicach ma zostać przyjęta mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

W 2015 roku w stolicy Francji państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla i wykorzystaniu go np. do poprawy jakości gleb, lasów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD