Zamknij

Dramatyczne wyniki kontroli escape roomów. ''Skala nieprawidłowości jest bardzo duża''

Redakcja
06.01.2019 21:21
escape room
fot. Radoslaw Kolesnik/REPORTER

Do tej pory skontrolowano ok. 300 tzw. escape roomów. Skala nieprawidłowości jest bardzo duża - poinformował w niedzielę w TVP Info Joachim Brudziński. Szef MSWiA zapowiedział zmianę przepisów, mających zwiększyć bezpieczeństwo miejsc w których przebywają dzieci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, uczennic gimnazjum. Jeden mężczyzna jest ciężko poparzony.

W niedzielę prokuratura postawiła zarzut Miłoszowi S. umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru w escape roomie i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci osób, które zginęły w pożarze - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski. Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów

- Nasz klient jest zrozpaczony tym, co się stało. Do zarzutu się nie przyznaje. Nie złożył wyjaśnień z uwagi na to, że nie jest w stanie psychicznie znieść tego ciężaru, który na niego spadł – poinformowali po wyjściu z budynku prokuratury obrońcy Miłosza S. Wiesław Breliński i Wojciech Janus. 

Zobacz także

Wyniki kontroli escape roomów 

- Państwo w tej sprawie musi być niezwykle skuteczne (...). Kontrole trwają od piątku wieczorem, a już do południa było ich ok. 200. Dzisiaj o tej godzinie pewnie będzie ich ok. 300 - powiedział Brudziński, zaznaczając, że przeprowadzone kontrole ujawniły nieprawidłowości.

- Dopiero po tej tragedii okazało się, że nie ma żadnego centralnego rejestru tego typu działalności. To funkcjonariusze policji, straży pożarnej te miejsca zlokalizowali (...) Rzeczywiście skala nieprawidłowości jest bardzo duża - ocenił Brudziński.

Szef MSWiA zapowiedział też zmianę przepisów. - Takich miejsc może być bardzo wiele, więc chcemy te przepisy sprowadzić do takich rozwiązań, aby każdy, kto decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej i w trakcie tej działalności będą - z różnego rodzaju pomieszczeń, z różnego rodzaju zajęć - korzystały przede wszystkim dzieci, musi spełniać określone wymogi. Określone wymogi ochrony przeciwpożarowej, nadzoru budowlanego - wyjaśnił.

Minister zaapelował też do rodziców, aby sprawdzali miejsca, w których przebywają i bawią się ich dzieci.

RadioZET.pl/PAP/DG