Superbakteria w Piotrkowie Trybunalskim. Oddział wewnętrzny zamknięty

Redakcja
12.11.2018 10:05
Superbakteria w Piotrkowie Trybunalskim. Oddział wewnętrzny zamknięty
fot. Shutterstock

Oddział wewnętrzny szpitala im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zamknięty do odwołania – informuje portal ePiotkrów. Pl. Powodem ma być zagrożenie epidemiologiczne wywołane pojawieniem się bakterii New Delhi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Bakterię u jednej z pacjentek lekarze wykryli podczas badań przesiewowych, tuż po przyjęciu jej do szpitala 31 października.

- Z naszych wstępnych informacji wynikało, że jest to bakteria antybiotykooporna. Przesłaliśmy wyniki do Krajowego Ośrodka Referencyjnego Lekowrażliwości Drobnoustrojów i stamtąd otrzymaliśmy potwierdzenie, że mamy do czynienia z New Delhi - powiedziała  w rozmowie z portalem  Aneta Baranowska, z-ca dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.

Pacjentka od razu trafiła do izolatki. Wcześniej  jednak przebywała na sali ogólnej, dlatego o możliwym zagrożeniu epidemiologicznym piotrkowska placówka poinformowała już Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski i okoliczne szpitale.

Zobacz także

Odwiedziny i przyjęcia na oddział wewnętrzny szpitala im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim zostały wstrzymane do odwołania. Osoby ze skierowaniem na oddział wewnętrzny odsyłane są do okolicznych szpitali.

Superbakteria – co to?

Superbakteria New Delhi należy do grupy bakterii jelitowych i jest wyjątkowo odporna na antybiotyki. Można się nią zarazić na cztery sposoby: drogą kropelkową, drogą pokarmową, poprzez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami (nawet glebą) czy poprzez nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego w szpitalach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Superbakteria odporna na antybiotyki grasuje w polskich szpitalach

W 2010 roku w Belgii zmarła pierwsza osoba zakażona bakterią New Delhi. W Polsce zakażenia notowane są od 2012 roku. W ubiegłym roku najwięcej przypadków zdiagnozowano w województwach: mazowieckim, podlaskim i warmińsko–mazurskim.

RadioZET.pl/ePiotrków.pl/JŚ