Zamknij

Magdalena Adamowicz oskarżała TVP. Telewizja wydała oświadczenie

Redakcja
24.01.2019 08:32
magdalena adamowicz
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Telewizja Polska wydała w środę specjalne oświadczenie, w którym odniosła się do słów Magdaleny Adamowicz. Żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska mówiła m.in., że to TVP w pewnym stopniu ponosi odpowiedzialność za śmierć jej męża.

Magdalena Adamowicz w opublikowanej we wtorek wieczorem rozmowie z Onetem stwierdziła, że „ci, którzy atakowali jej męża, to nie byli dziennikarze”. „Ci ludzie nie zasługą na takie określenie. Jeden z takich ludzi wielokrotnie biegał za Pawłem po mieście, wykrzykując obelgi. […] To mają być media publiczne?” – pytała.

– To jest odpowiedzialność TVP. Ja tak uważam. Mowa nienawiści, sposób pokazywania wpłynął na to, że zabójca wybrał Pawła na ofiarę. Mojego męża zabiły słowa – powiedziała.

Tego samego dnia Magdalena Adamowicz była gościem w TVN24, gdzie mówiła m.in. o „mediach reżimowych”. „Bo tak trzeba je nazwać” – dodała. Jej zdaniem, to one „powodowały tę nienawiść ogólną”. Na pytanie, czy nie boi się konsekwencji za swoje oskarżenia, odpowiedziała: „Nie, nie boję się”.

W odniesieniu do wtorkowych wypowiedzi Telewizja Polska wydała oficjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że odstąpi od pozwu „z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet”.

„Z rozczarowaniem przyjęliśmy motywowane politycznie oceny pani Magdaleny Adamowicz, które w sposób krzywdzący i niesprawiedliwy pomijają kluczowy dla oceny tragedii fakt choroby psychicznej sprawcy, przez co prowadzą do skrajnie nieuprawnionych stwierdzeń i oskarżeń.

W żadnym wypadku nie możemy się z nimi zgodzić. Przypisywanie TVP jakiejkolwiek roli w zbrodni, do której doszło jest kłamstwem. Telewizja Polska w przypadku wdowy uczyni wyjątek, z uwagi na przynależny jej w okresie żałoby kulturowy immunitet i odstąpi od dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Inne podmioty i osoby odpowiedzialne za rozpowszechnianie oszczerczych informacji nie mogą liczyć na podobną wyrozumiałość Telewizji Polskiej” – brzmi oświadczenie TVP.

Jednocześnie TVP dodaje, że inne osoby, które przypisują jakąkolwiek rolę TVP w tragicznych zdarzeniach z Gdańska, „nie mogą liczyć na podobną wyrozumiałość Telewizji Polskiej”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/TVN24/MK