Pałac Saski zostanie odbudowany "jako pomnik niepodległości"

Redakcja
10.11.2018 13:31
Pałac Saski. Prezydent Duda zapowiada jego odbudowę w Warszawie
fot. Marek BAZAK/East News

Podczas niedzielnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent RP ogłosi projekt odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Wojciech Kolaski, prezydencki minister, przekazał, że będzie to "pomnik niepodległości" i "wyraźny symbol nowoczesnej Polski".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Kolarski poinformował w Jedynce Polskiego Radia, że podczas niedzielnych uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda ogłosi, że "Pałac Saski musi zostać odbudowany, jako pomnik stulecia odzyskania niepodległości, a tym samym jako pomnik niepodległości".

Wskazał, że pomnik ten to "z jednej strony symbol odbudowywanej (Warszawy) czy budowanego nowoczesnego suwerennego państwa", ale też "gmach publiczny, który jest znakiem istnienia państwa".

Zobacz także

Kolarski podkreślił, że odbudowany Pałac Saski ma "służyć Polsce i Polakom, ale też przywrócić życie w tej historycznej części miasta", jaką są okolice pl. Piłsudskiego.

- Plac Piłsudskiego to z jednej strony symbol II Rzeczypospolitej, z drugiej - symbol tragedii II wojny światowej i zniszczonej Warszawy, a wreszcie jest miejscem świętym dla Polaków, bo to miejsce, gdzie jest grób Nieznanego Żołnierza - powiedział Kolarski.

- Odbudowany Pałac Saski jako pomnik niepodległości będzie wyraźnym symbolem nowoczesnej Polski - ocenił podsekretarz.

W piątek Kolarski mówił, że do odbudowy Pałacu Saskiego będzie powołana "celowa państwowa instytucja". Dodał, że w kolejnych tygodniach pojawi się więcej informacji na ten temat. Szacowany czas odbudowy Pałacu Saskiego, jak mówił, to 4-5 lat.

Zobacz także

Co to jest Pałac Saski?

Na stronie saski2018.pl przypomniano, że barokowy Pałac Saski został wzniesiony w 1661 roku - w miejscu dworu, fosy i wału Zygmuntowskiego - przez Jana Andrzeja Morsztyna. W latach 1804-16 w pałacu mieściło się Liceum Warszawskie, w którym uczył Mikołaj Chopin, a rodzina Chopinów zamieszkiwała na II piętrze. W czasach Królestwa Kongresowego plac przed budynkiem odbywały się musztry i parady wojskowe.

Budynek podczas Powstania Listopadowego uległ zniszczeniu i został odbudowany w latach 1838-42. Wówczas powstały dwa samodzielne budynki z wewnętrznymi dziedzińcami, a główny korpus pałacu został rozebrany. Poprzez wzniesioną wówczas kolumnadę pałac został połączony z pobliskim Ogrodem Saskim. W 1864 roku Pałac Saski zakupiły rosyjskie władze wojskowe. Do 1915 roku mieścił się w nim Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego.

W XX-leciu międzywojennym w Pałacu Saskim znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1923 r. przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 roku pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Plac przed pałacem stał się miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe i kościelne.

Zobacz także

W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a od 1940 roku plac, przy którym stał został czasowo przemianowany na Adolf Hitler Platz. 28 grudnia 1944 roku oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W latach 2006-08 władze Warszawy przeprowadziły badania archeologiczno-architektoniczne. W 2007 roku odsłonięto część zabytkowych piwnic pałacu, które zostały wpisane do rejestru zabytków.

Inwestycje wstrzymano, a pieniądze zostały przeznaczone na inne miejskie projekty, w tym na budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Później piwnice zostały zasypane.

RadioZET.pl/PAP/PTD