Zamknij

Atak zimy! Nawet -18 stopni. Sprawdź ostrzeżenia!

Redakcja
15.01.2018 12:44
Atak zimy! Nawet -18 stopni. Sprawdź ostrzeżenia!
fot. Archiwum Radia ZET

Będzie mroźnie! Zima na dobre zadomowiła się w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi. To nie będzie przyjemna połowa stycznia. Synoptycy przewidują, że śnieg (także przelotnie) będzie padał w całym kraju. Można spodziewać się także silnych podmuchów wiatru.

Pogoda na 15 i 16 stycznia 2018

W poniedziałek 15 stycznia na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie początkowo zachmurzenie całkowite i gdzieniegdzie słabe opady śniegu, później większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże. Temperatura maksymalna od -7 st., -5 st. na północnym wschodzie, około -2 st. w centrum, do 1 st. na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od -6 do -1 st., w kotlinach sudeckich około 0 st. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, porywisty. Po południu na wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h, a na Przedgórzu Sudeckim do 55 km/h. Wiatr południowo-wschodni i południowy.

Zobacz także

W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe wzrastające do całkowitego i po północy opady śniegu, w województwach zachodnich przechodzące w opady śniegu z deszczem. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Temperatura minimalna od -10 st., -8 st. na wschodzie, około -5 st. w centrum, do -2 st., 0 st. na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od -14 st. do -9 st., w kotlinach sudeckich około -3 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu okresami silny, od 40 km/h do 50 km/h. Porywy wiatru do 60 km/h, na zachodzie kraju i wybrzeżu do 70 km/h, w rejonach podgórskich do 80 km/h, wysoko w Karpatach do 90 km/h, a w Sudetach do 110 km/h. Wiatr południowo-wschodni i południowy. Na zachodzie kraju wiatr lokalnie będzie powodować zawieje śnieżne.

Zimno w całej Polsce

We wtorek w zachodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite i opady śniegu stopniowo przechodzące w deszczu ze śniegiem, a w województwach zachodnich także w deszcz; miejscami, głównie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, możliwe opady marznące. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe wzrastające do całkowitego i od godzin południowych opady śniegu przemieszczające się z zachodu na wschód. Temperatura maksymalna od -5 st. na północnym wschodzie, około 0 st. w centrum, do 4 st. do 5 st. na krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h. Na wybrzeżu i w rejonach podgórskich wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, od zachodu stopniowo słabnący. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h. Wiatr południowo-wschodni i południowy, po południu na zachodzie skręcający na południowo-zachodni i zachodni. Wiatr miejscami będzie powodować zawieje śnieżne.

Ostrzeżenia przed silnymi wiatrami będą obowiązywać w poniedziałek na terenie aż siedmiu województw – w zachodniej i południowej części kraju. Mowa o województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. W tym ostatnim województwie wydano alert związany z silnym mrozem. W nocy 14 i 15 stycznia zanotowano następujące wartości temperatury minimalnej: Stuposiany -16.8°C, Wołosate -17,7°C, Tarnawa Niżna -16,2°C, Roztoki Górne 15,5°C, Żubracze 15,2°C.

RadioZET.pl/SI/pogodynka.pl/PAP