Zamknij

Sylwester 2021. Te obostrzenia nadal obowiązują. Sanepid wydał wytyczne

31.12.2021 07:29

W sylwestra obowiązują złagodzone obostrzenia. Rząd zezwolił na otwarcie klubów i dyskotek 31 grudnia i 1 stycznia 2022 roku. "Noszenie maseczek, częste mycie rąk, weryfikacja paszportów covidowych, zachowanie 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami imprez plenerowych" - to niektóre z zaleceń sanepidu dla organizatorów i uczestników sylwestrowych i noworocznych imprez.

Policja
fot. TOMASZ DNO/Polska Press/East News

Nowe obostrzenia epidemiczne zostały wprowadzone 15 grudnia. Rząd w związku z rozwojem czwartej fali pandemii zaostrzył limity osób w miejscach publicznych. W transporcie zbiorowym jest to 75 proc. obłożenia, natomiast w restauracjach, barach i hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych limit został obniżony do 30 proc. 

W rozporządzeniu zapisano także zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przepisy te zostały jednak szybko znowelizowane. Na Sylwestra kluby i dyskoteki mogą być otwarte. W pomieszczeniu przebywać może jednocześnie nie więcej niż 100 osób (w limicie nie uwzględnia się zaszczepionych). 

Sylwester 2021. Obostrzenia i rekomendacje GIS

Zgodnie z wytycznymi GIS na sylwestra i Nowy Rok organizator wydarzenia powinien wyznaczyć osobę, która zadba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur przeciwepidemicznych i będzie w kontakcie z sanepidem przed, w trakcie i po imprezie.

Osoby, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem, powinny mieć aktualny paszport covidowy (aktualny certyfikat szczepień, status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni). GIS wskazuje też na obowiązek noszenia maseczki przez wszystkich pracowników, częstej dezynfekcji dłoni, udostępnienia środków do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu, wyjściu, a także pojemników na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki oraz inne odpady.

Organizator zabawy powinien zadbać o weryfikację osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR przy wejściu na imprezę sylwestrową. Powinien też wymagać od osoby niezaszczepionej przeciw COVID-19 przedstawienia wyniku testu na koronawirusa, który ma nie więcej, niż 48 godzin od wejścia na teren imprezy.

Jeśli to możliwe, wykonawcy i artyści powinni w trakcie występów zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą. Wszystkie narzędzia służące do charakteryzacji - jeśli nie są jednorazowe - powinny być zdezynfekowane przed użyciem. Podczas wejścia i wyjścia z budynku publiczności, pracownicy ochrony i bileterzy mają być wyposażenie maseczki, środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe; ochrona powinna regularnie dezynfekować ręce. W kolejkach powinien być zachowany dystans co najmniej 1,5 m.

Obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przy wejściu do obiektu lub na teren imprezy. Preferowane są bilety elektroniczne. Powinno się wietrzyć/wentylować pomieszczenia, a sprzątanie i dezynfekcja toalet powinna odbywać się minimum raz na godzinę. Używanie nadmuchowych suszarek do rąk jest zakazane.

Wind powinny używać tylko rodziny z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnością, starsze, ciężarne. Posiłki serwowane dla obsługi i artystów mają być podawane z uwzględnieniem zasad reżimu restauracyjnego. W trakcie imprez plenerowych obowiązuje zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz zakrywania ust i nosa.

RadioZET.pl/PAP