Zamknij

Potężna nawałnica sparaliżowała Warszawę. Autobusy "pływają", metro zamknięte

29.06.2020 18:19
Ulewa w Warszawie
fot. Twitter @MaciekS86 i @MaciekS86

Ulewa nad Warszawą przeszła w poniedziałek po południu. To było prawdziwe oberwanie chmury. Zalane są ulice, stacja metra, a w wielu miejscach nie działa sygnalizacja. Miejscami nie nadążają studzienki, a woda wybija metr w górę.

Po ulewie w Warszawie tylko do godziny 17:30 straż pożarna dostała około 300 zgłoszeń, a wciąż napływają kolejne. To całkowicie zalane ulice, piwnice i garaże podziemne. Jak przekazał kpt. Wojciech Kapczyński ze stołecznej straży pożarnej, najgorsza sytuacja jest na Mokotowie, Woli, Żoliborzu i w Śródmieściu.

Zalana jest m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie Torwaru, ul. Grójecka na wysokości ul. Racławickiej i Wisłostrada w kierunku Łomianek na wys. Spójni. Pod wodą był także Plac Trzech Krzyży. Woda ze studzienek wybijała na ok. 1 metra w górę. Ogromne ilości wody spływały ulicą Książęcą, która łączy Plac Trzech Krzyży z Powiślem.

Woda zalała też ulice położone po prawej strony Wisły. Deszczówka, której nie nadążały odprowadzać studzienki, sięgała na poziom kilkunastu centymetrów - m.in. na ul. Francuskiej i Zwycięzców.

Zobacz także

Z powodu ulewy zamknięta została stacja metra Ratusz Arsenał. - Pociągi nie będą się na niej zatrzymywały – przekazała w poniedziałek po południu rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Nie działa sygnalizacja świetlna w wielu miejscach stolicy - m.in. na Placu Zawiszy, na Rondzie ONZ oraz w pobliży węzła Marsa. Służby pracują nad usunięciem awarii. Z kolei internauci donoszą, że woda wdziera się do Dworca Centralnego. 

Ulewa w Warszawie. TVP Info uderza w Trzaskowskiego

Warto zauważyć, że sytuacja po ulewach w Warszawie została już wykorzystana do ataku na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który przebywa obecnie w Grudziądzu w ramach kampanii wyborczej. Podkreśla to m.in. TVP Info, która informuje o "kryzysie w Warszawie".

Pogoda: ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami z gradem

Przypomnijmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał najwyższy, trzeci stopień zagrożenia przed burzami z gradem dla kilku województw. Czerwone alerty pogodowe dotyczą woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i Mazowsza. IMGW opublikował również alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Co więcej, synoptycy ostrzegają przed ryzykiem tworzenia się trąb powietrznych.

W poniedziałek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydali również Polscy Łowcy Burz. Największa aktywność niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych ma przypadać na godziny późno popołudniowe, wieczorne oraz nocne. Burzom mogą również towarzyszyć opady dużego i bardzo dużego gradu do około 4-6 cm. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP