Zamknij

Nie żyje Albert Roux. Słynny szef kuchni zmarł w wieku 85 lat

06.01.2021 12:26
Albert Roux
fot. Rick Pushinsky/eyevine/East News

Albert Roux nie żyje. Słynny francuski szef kuchni i współtwórca pierwszej na Wyspach Brytyjskich restauracji z gwiazdkami Michelin zmarł w wieku 85 lat. 

Albert Roux zmarł w poniedziałek. Informację o jego śmierci - która pojawiła się brytyjskich mediach tradycyjnych oraz społecznościowych - potwierdziła rodzina. Roux miał 85 lat i - jak przyznają krewni - w ostatnim czasie nie czuł się dobrze. 

Roux, mimo że jest Francuzem, od lat mieszkał w Wielkiej Brytanii. W 1967 roku w Londynie założył wraz z młodszym bratem Michelem (zmarłym przed dwoma laty) restaurację Le Gavroche, która jako pierwsza na Wyspach otrzymała jedną, a potem - 1982 roku - trzy gwiazdki w słynnym przewodniku turystycznym Michelin.

Na profilu lokalu Gavroche na Instagramie pojawił się wpis ze zdjęciem Roux, informujący o jego śmierci. Zawiera wypowiedź jego syna Michela, który powiedział o ojcu: "Był mentorem dla wielu ludzi z sektora szpitalnego i prawdziwą inspiracją dla początkujących szefów kuchni, w tym dla mnie". 

Sky News przypomina, że najsłynniejsi szefowie kuchni w Wielkiej Brytanii - Gordon Ramsay, Marco Pierre White i Marcus Wareing - byli wychowankami i protegowanymi braci Roux, a swoje kulinarne umiejętności szlifowali m.in. w La Gavroche. 

RadioZET.pl.Instagram/Twitter/news.sky.com