Zamknij

Szwedzka telewizja nie wspomniała o tzw. Państwie Islamskim, mówiąc o zabójstwie kobiet w Maroku

Redakcja
28.12.2018 11:13
Maroko. Szwedzka telewizja nie wspomniała o tzw. Państwie Islamskim w relacji o zabójstwie kobiet
fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI

Fala krytyki spadła na szwedzką telewizję publiczną SVT za sposób, w jaki relacjonowała brutalne morderstwo Dunki i Norweżki w Maroku. W materiale na ten temat pominięto szczegóły zbrodni, w tym powiązań zatrzymanych sprawców z tzw. Państwem Islamskim. Nie wspomniano również, że jednej z kobiet została ucięta głowa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W wigilijnym wydaniu programu informacyjnego „Rapport” szwedzka telewizja opublikowała materiał dotyczący brutalnego morderstwa dwóch kobiet w Maroku. 

W ubiegłym tygodniu na terenie Atlasu Wysokiego znaleziono ciała dwóch turystek – 24-letniej Dunki Louisy Vesterager i 28-letniej Norweżki Maren Ueland.

Zobacz także

Sprawcy mieli związki z IS

Kobiety rozbiły namioty w odludnym miejscu – w odległości dwóch godzin marszu od wsi Imlil, ok. 60 km na południe od Marrakeszu. Według władz obie zginęły od broni białej. Jednej z kobiet odcięto głowę.

W sprawie zatrzymano czterech mężczyzn.

Zdaniem marokańskich władz działali z własnej inicjatywy, mimo że złożyli przysięgę wierności tzw. Państwu Islamskiemu (IS) na trzy dni przed morderstwem. W ocenie rzecznika marokańskich służb bezpieczeństwa, Boubkera Sabika, mężczyźni w wieku od 25 do 30 lat byli „samotnymi wilkami”.

Prokurator potwierdził autentyczność nagrania wideo opublikowanego w mediach społecznościowych, na którym czterej Marokańczycy podejrzani o zamordowanie Dunki i Norweżki obiecują posłuszeństwo Państwu Islamskiemu i jego przywódcy Abubakrowi al-Bagdadiemu oraz grożą atakami terrorystycznymi.

Premier Danii Lars Lokke Rasmussen potępił w środę wieczorem „bestialską” zbrodnię, która była „aktem terrorystycznym”. Premier Norwegii Erna Solberg nazwała zbrodnię „okrutnym bezmyślnym atakiem na niewinnych ludzi”. 

Zobacz także

Krytyka szwedzkiej telewizji

Natomiast w relacji z morderstwa kobiet nadanej 24 grudnia w SVT nie podano w ogóle szczegółów zbrodni, m.in. związków podejrzanych z tzw. Państwem Islamskim. Podkreślono również, że kobiety zginęły od „uszkodzenia nożem na szyi” – nie wspominano o tym, że jednej z kobiet sprawcy odcięli głowę. 

Jednocześnie w materiale szwedzkiej telewizji przestrzegano, aby nie rozpowszechniać w internecie filmu pokazującego egzekucję Dunki i Norweżki, za co może grozić odpowiedzialność karna. 

Internauci wytknęli SVT zbytnią poprawność polityczną przy relacjonowaniu brutalnego morderstwa 24-latki i jej o cztery lata starszej przyjaciółki.

Zobacz także

RadioZET.pl/SVT/PTD