Zamknij

Tuszował pedofilię w Kościele. Nie jest już metropolitą Waszyngtonu

Redakcja
12.10.2018 13:51
Tuszował pedofilię w Kościele. Nie jest już metropolitą Waszyngtonu
fot. M.NGAN/AFP/East News

Papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację metropolity Waszyngtonu kardynała Donalda Wuerla – podało watykańskie biuro prasowe. To kolejna konsekwencja skandalu wokół tuszowania czynów pedofilii w amerykańskim Kościele.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kardynałowi Wuerlowi zarzuca się ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży i brak reakcji na nie, gdy w latach 1988-2006 był biskupem w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Raport, który ukazał się latem br., wykazał, że ofiarami wykorzystywania seksualnego przez księży było tam łącznie około 1000 osób.

Po publikacji raportu z Pensylwanii rzecznik metropolity oświadczył, że nie ma on zamiaru składać dymisji. Wówczas w ciągu kilku dni ponad 60 tys. osób podpisało petycję do papieża o zdymisjonowanie Wuerla.

Zobacz także

Ostatecznie, m.in. po spotkaniu z papieżem w Watykanie,  Donald Wuerl – mianowany kardynałem przez Benedykta XVI w 2010 r. – złożył rezygnację z urzędu metropolity Waszyngtonu.

W tle dymisji znajduje się też skandal wokół poprzednika kardynała Wuerla w Waszyngtonie Theodore'a McCarricka. Zrezygnował on z godności kardynalskiej latem br., gdy ujawniono, że dopuszczał się czynów wykorzystywania seksualnego, w tym także pedofilii.

Zobacz także

W ostatnich tygodniach sprawa wydarzeń w Pensylwanii i czynów McCarricka była tematem dwóch spotkań papieża Franciszka z kierownictwem episkopatu Stanów Zjednoczonych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ