Zamknij

Został skazany za ukrywanie pedofilii w Kościele. Złożył dymisję. Papież jej NIE PRZYJĄŁ

Joanna Śpiechowicz
19.03.2019 14:56
Został skazany za ukrywanie pedofilii w Kościele. Złożył dymisję. Papież jej NIE PRZYJĄŁ
fot. AFP PHOTO/VATICAN MEDIA/East News

Arcybiskup Lyonu kardynał Philippe Barbarin poinformował we wtorek, że papież odmówił przyjęcia jego dymisji. Hierarcha dzień wcześniej został przyjęty przez Franciszka, na którego ręce – jak zapowiadał – miał złożyć rezygnację z urzędu. 7 marca sąd we Francji skazał kardynała na pół roku więzienia w zawieszeniu za niezgłoszenie pedofilii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rano w poniedziałek papież przyjął na audiencji kardynała Barbarina, o czym poinformowało biuro prasowe Watykanu, nie podając żadnych szczegółów. Jak podawały agencje informacyjne, decyzji Franciszka o tym, czy przyjmie rezygnację, należało spodziewać się w najbliższych dniach.

We wtorek kardynał Barbarin poinformował, że papież odmówił przyjęcia jego dymisji.

Informację tę potwierdził wkrótce potem rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Jak przekazał mediom, papież nie przyjął dymisji arcybiskupa Lyonu i zostawił mu prawo do podjęcia decyzji „najlepszej dla diecezji”.

– Kardynał Barbarin postanowił wycofać się na jakiś czas – dodał Gisotti.

Zobacz także

68-letni francuski hierarcha, mianowany arcybiskupem Lyonu w 2002 roku, został skazany za to, że nie zgłosił organom ścigania Francji przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez jednego z księży z archidiecezji Lyonu w latach 80. i 90. wobec nieletnich skautów. O czynach tych Kościół katolicki wiedział od 1991 roku od rodzin ofiar.

Ksiądz pedofil ma stanąć przed sądem w tym roku. Członkowie stowarzyszenia ofiar twierdzą, że Barbarin wiedział o tych zarzutach, odkąd przybył do Lyonu.

Podczas procesu kardynał nie przyznał się do stawianych mu zarzutów tuszowania spraw pedofilii. Jego obrona zapowiedziała apelację. Zaraz po wydaniu wyroku dostojnik ogłosił, że złoży rezygnację na ręce papieża.

Metropolita Lyonu jest najwyższym hierarchą kościelnym we Francji, uwikłanym w skandal wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C