Obserwuj w Google News

Podejrzani Politycy: Wracają tuszowane afery Szymczyka i Kamińskiego

2 min. czytania
31.12.2022 18:16
Zareaguj Reakcja

W ostatni czwartek mijającego 2022 roku autorzy podcastu Radosław Gruca z RadioZET.pl i Michał Piasecki z aplikacji Upday ujawniają wyciszane afery w policji w czasie rządów gen Jarosława Szymczyka, o których pamięć przywróciło policjantom kompromitujące zdarzenie w Komendzie Głównej: prowokacje BSW, które kończyły się kompromitującymi konkluzjami prokuratury, przetargi na chińską technologię, przepychane na siłę wbrew prawnikom i ekspertom od bezpieczeństwa, śmierć Igora Stachowiaka, bezkarność dla stosujących przemoc i łamiących przepisy przy tłumieniu protestów, to tylko kilka przykładów bezkarności funkcjonariuszy.

Mariusz Kaminski i Jaroslaw Szymczyk na obchodach święta Policji
fot. Tomasz Kudala/REPORTER

Politycy partii rządzącej z Jarosławem Kaczyńskim na czele ciągną kompromitujący serial z utrzymywaniem na stanowisku obecnego szefa policji, który jak podkreśla Piasecki z Upday stał się człowiekiem memem. Marzenie by historia odpalenia granatnika nie przykryła długiej kariery Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka wydaje się być płonne. Memy z wizerunkiem szefa policji i znakiem "Nie strzelam w Sylwestra" zalały internet, ale jak mówią źródła RadioZET.pl dymisji nie chce sam zwierzchnik policji, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Powód? Wpadkę komendanta chcą wykorzystać przeciwko Kamińskiemu jego oponenci w rządzie, a realnie groźne dla jego sytuacji mogą być ustalenia kontrolowanej przez Zbigniewa Ziobrę prokuratury.

Autorzy przypominają też, jak poważne konsekwencje mogą mieć informacje wypływające z kulis negocjacji i umowy między Orlenem a Saudi Aramco, a także zapowiadają, jakie tajemnice do odkrycia zostawi po sobie ewakuujący się do USA na ciepłą posadę Jacek Kurski, były prezes TVP. Przypomnijmy, że jak ujawnialiśmy w jednym z poprzednich odcinków podcastu, sprytny Kurski za plecami prezesa Kaczyńskiego załatwił sobie posadę w Banku Światowym u prezesa NBP Adama Glapińskiego.

W ostatnich dniach znów media koncentrowały się na rozbuchanym koncercie sylwestrowym organizowanym przez TVP, co przypomniało historię Tomasza Klimka, byłego męża obecnej żony Kurskiego. Były dziennikarz ze skromnym doświadczeniem w branży rozrywkowej od la pracuje przy największych imprezach transmitowanych na żywo, dzięki czemu ma osiągać olbrzymie dochody. Informatorzy z branży wątpią, że miałby szansę na takie stanowisko i pieniądze, gdyby nie relacje z Kurskimi.

Za największą kontrowersję nie tylko końca roku prowadzący uznali informacje o szczegółach umowy między Orlenem a Saudi Aramco i MOL. Coraz więcej informacji wyciekających z Orlenu może wskazywać na to, że wielu spośród dotychczasowych współpracowników prezesa koncernu Daniela Obajtka będzie próbować uratować się od poniesienia konsekwencji za fuzję Lotosu i Orlenu. Na koniec podcastu obaj prowadzący dyskutowali o konsekwencjach decyzji sądu w procesie wytoczonym przez Radosława Sikorskiego prezesowi PiS. W związku z wyrokiem nakazującym Jarosławowi Kaczyńskiemu opłacenie przeprosin, których koszt wynosi kilkaset tysięcy złotych, prezes PiS żalił się tabloidom, że będzie musiał sprzedać dom. Czy ktoś uwierzy, że na koniec 8 letnich rządów PiS prezes partii będzie musiał się wyprowadzić z Żoliborza?