Obserwuj w Google News

Dziwidło olbrzymie pierwszy raz zakwitło w Polsce. Tłumy czekały, by je obejrzeć

2 min. czytania
14.06.2021 12:31
Zareaguj Reakcja

Po raz pierwszy w Polsce zakwitło dziwidło olbrzymie. Można je obejrzeć w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Chętnych było tak wielu, że przed budynkiem ustawiały się długie kolejki. Roślinę można podziwiać też online. Wystarczy włączyć transmisję na kanale YouTube Wydziału Biologii UW.

Dziwidło olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym UW
fot. Piotr Molecki/East News

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) zakwitło w Polsce po raz pierwszy. Przekwitanie rośliny, która w naturze rośnie w wilgotnych lasach równikowych zachodniej części Sumatry, potrwa do dzisiejszego popołudnia, więc trzeba się spieszyć. Zwłaszcza że dziwidło może znowu zakwitnąć dopiero za trzy, pięć, a może nawet 10 lat. „Jeśli zakwitnie w jakimś ogrodzie botanicznym, jest to ogromna atrakcja turystyczna” - napisali pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.

Dziwidło olbrzymie zakwitło po raz pierwszy w Polsce

Roślina wytwarza jeden z największych kwiatostanów na świecie. Bywa, że osiąga dwa metry wysokości i ponad półtora metra szerokości. Ale dziwidło zadziwia nie tylko rozmiarami. - To jest specyficzny kolor i dość specyficzny zapach przypominający gnijące, nieświeże, psujące się mięso – powiedział Piotr Dobrzyński, pracownik Ogrodu Botanicznego UW.

Przed ogrodem botanicznym ustawiali się chętni, by obejrzeć niezwykłą roślinę. - Bardzo bym chciała poczuć ten zapach – powiedziała jedna z odwiedzających. - Coś, co się dzieje raz na kilka, kilkanaście lat na pewno jest bardziej interesujące – dodał inny gość Ogrodu Botanicznego UW.

Dziwidło olbrzymie pierwszy raz zakwitło w Polsce
fot. Piotr Molecki/East News

Jeżeli ktoś nie zdąży przyjść do ogrodu, może obejrzeć dziwidło olbrzymie online. Cały czas na kanale Wydziału Biologii UW na YouTubie trwa transmisja z tego niecodziennego wydarzenia.

Oglądaj

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Ogród Botaniczny UW/oprac. AK