,

Historyczne wystąpienie w Sejmie. Aktywistka podała instrukcję, jak przeprowadzić aborcję

23.06.2022 10:25

Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu podała w Sejmie instrukcję, jak przeprowadzić aborcję farmakologiczną. Zwróciła uwagę, że restrykcyjna ustawa z 1993 roku, a potem wprowadzenie niemal całkowitego zakazu aborcji wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku sprawiły, że obowiązek państwa w zakresie ochrony zdrowia kobiet spoczywa teraz na barkach działaczek. 

Natalia Broniarczyk
fot. YouTube/Janusz Jaskółka

Natalia Broniarczyk mówiła w środę w Sejmie o konieczności uchwalenia projektu wprowadzającego legalną aborcję do 12. tygodnia w Polsce. - Każdego dnia rozmawiamy z osobami, które potrzebują aborcji albo właśnie są w trakcie. Mówimy im: “wszystko będzie dobrze, aborcja tabletkami jest bezpieczna, nie potrwa dłużej niż kilka godzin, kup sobie leki przeciwbólowe” - mówiła Broniarczyk. 

Aktywistka zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego, którego nie było na sali. - Żaden polityk nigdy nie był tak blisko prawdy, jak pan, gdy mówił pan o tym, że każdy w Polsce wie, jak zrobić aborcję. Miał pan rację, przyznając, że wasze decyzje nie mają żadnego znaczenia - stwierdziła, ale zwróciła uwagę, że nie każdy ma takie możliwości i dostęp do aborcji za granicą, jak np. politycy z obozu władzy.

Jak przeprowadzić aborcję w domu? Instrukcja autorstwa Natalii Broniarczyk

- Na szczęście istnieją tanie, łatwo dostępne tabletki poronne - zauważyła Broniarczyk i podała instrukcję aborcji farmakologicznej, którą można przeprowadzić w domu. - Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że aborcja tabletkami jest bezpieczna i można używać ich samodzielnie - wyjaśniła.

- To są tabletki do aborcji farmakologicznej. Nazywają się mifepriston i misoprostol. Każdy powinien je znać - mówiła aktywistka. - Mifepriston połykasz a 24 godziny później dopoliczkowo wkładasz cztery tabletki misoprostolu. Bezpieczny zestaw możesz zamówić z Women help Women. Będziemy przy tobie, jeśli tego potrzebujesz - zapewniła aktywistka Aborcynego Dream Teamu.

- Jeśli potrzebujesz wsparcia w aborcji za granicą, a nie stać cię na zabieg, dzwoń na Aborcję Bez Granic: 22 29 22 597 - powiedziała.

Głosowanie nad projektem obywatelskiej ustawy ws. legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży zaplanowano na czwartek między godz. 11 a 13.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się