Obserwuj w Google News

Ukrainiec uratował ludzi z makabrycznego wypadku na A6. Otrzymał obywatelstwo

2 min. czytania
06.11.2019 17:42
Zareaguj Reakcja

Andriej Sirowackij to bohater, który w czerwcu bieżącego roku uratował od śmierci kilkoro ludzi, którzy ucierpieli w tragicznym wypadku na A6 pod Szczecinem. Pochodzący z Ukrainy kierowca ciężarówek otrzymał oficjalną nagrodę- wraz z rodziną odebrali w środę akty nadania im obywatelstwa polskiego. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Ukrainiec uratował ludzi z makabrycznego wypadku na A6. Otrzymał obywatelstwo
fot. Twitter/Lubelski Urząd Wojewódzki

Wzruszony Sirowackij podziękował za przyznanie obywatelstwa. Jak zaznaczył, to co zrobił było jego obowiązkiem, rzeczą, którą musiał wtedy zrobić.

Proces kierowcy, który spowodował karambol na A6. Wyjdzie z aresztu

- Zobaczyłem 100 metrów przede mną duży wybuch, a po nim płomienie wyższe od ciężarówki. Zauważyłem auto osobowe z rozbitą tylną szybą, w którym były dzieci. Jako ojciec i mężczyzna musiałem im pomóc – powiedział, wspominając wydarzenia z tragicznego karambolu na A6.

"Udało się temu zapobiec dzięki Tobie, Andriej"

Podczas uroczystości w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. wojewoda lubuski powiedział, że wszyscy nadal pamiętają tragiczne wydarzenie na trasie A6 pod Szczecinem.

- Gdzie zginęło sześć osób, zginąć mogło więcej. Udało się temu zapobiec dzięki Tobie Andriej, dzięki tej wyjątkowej postawie, bezinteresownej postawie, szlachetnej, postawie człowieka, który pokazał, że życie ludzkie jest dla niego najwyższą wartością (...) – mówił Dajczak.

Ratował ludzi na A6. Ukraiński kierowca stara się o polskie obywatelstwo

Dodał, że 24 lipca br. został złożony wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa całej rodzinie pana Andrieja i tego samego dnia zwrócił się on do prezydenta Andrzeja Dudy z prośba o rozważenie przyspieszenia związanej z tym procedury.

Wypadek na A6 pod Szczecinem. Obrońca kierowcy tira ma wątpliwości

- Rzadko się zdarza, że w ciągu trzech i pół miesiąca uzyskuje się polskie obywatelstwo. Cieszę się bardzo, że mogę dzisiaj państwu, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczyć polskie obywatelstwo – powiedział wojewoda lubuski.

"Przyjechałem tutaj z myślą o osiedleniu się w Polsce"

Andriej Sirowackij wraz z żoną Tetianą i córką Aleksandrą i synem Dmytro mieszkają w Strzelcach Krajeńskich w województwie lubuskim.

Do Polski Sirowackij przybył w 2016 r. z miasta Czerkasy położonego w centralnej części Ukrainy. Najpierw mieszkał i pracował w Słubiach, a po ściągnięciu rodziny przeprowadził się do Strzelec Krajeńskich. Jest zawodowym kierowcą ciężarówek zatrudnionym w jednej z firm transportowych, a jego żona jest kosmetyczką.

Karambol w Szczecinie. Kierowca TIR-a usłyszał zarzut

- Dopóki mam siłę, chcę zadbać o przyszłość moich dzieci i zrobić dla nich jak najwięcej. Dlatego przyjechaliśmy do Polski. Nie wyjechałem ze swojego kraju tylko w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Od razu przyjechałem tutaj z myślą o osiedleniu się w Polsce – powiedział Sirowackij.

Tragedia na A6 w Szczecinie. Zginęło 6 osób, a 11 jest rannych

Do wypadku, podczas którego Andriej Sirowackij bez wahania ruszył na pomoc jego ofiarom, doszło 9 czerwca br. na autostradzie A6 w kierunku Świnoujścia na wysokości Szczecina, między węzłem Kijewo a węzłem Dąbie. W wyniku zderzenia tira z siedmioma samochodami osobowymi część aut zapaliła się. Zginęło sześć osób, w tym troje dzieci.

RadioZET.pl/PAP