Obserwuj w Google News

Niezaszczepieni uczniowie wrócą do szkół we wrześniu? Komentarz ministra Czarnka

2 min. czytania
05.08.2021 11:57
Zareaguj Reakcja

Chcemy, by 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego". Dodał, że jest przeciwnikiem obowiązku szczepień dla nauczycieli i uczniów. Takie rozwiązanie w przypadku nauczycieli proponował w lipcu specjalny zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk. 

Przemysław Czarnek
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Przemysław Czarnek pytany był w wywiadzie m.in. o to, jak resort edukacji przygotowuje szkoły do powrotu uczniów w okresie ewentualnego wzrostu zachorowań na COVID-19. Odpowiadając Czarnek zapewnił, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. – Na regularnych spotkaniach rozmawiamy na temat możliwych scenariuszy i dzisiaj nie bierzemy pod uwagę żadnego innego, poza powrotem do szkół 1 września w trybie pełnym stacjonarnym – powiedział.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach? Komentarz ministra Czarnka

Odniósł się też do pytania, czy zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla nauczycieli i uczniów. – Mamy sytuację, w której resort edukacji wraz z resortem zdrowia przygotowały priorytetowe szczepienia dla nauczycieli w pierwszej grupie jeszcze wiosną. Szybka rejestracja w naszym systemie SIO i wysoki poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim zbliżony do 80 proc. – podał minister.

Gdyby wszystkie grupy społeczne podeszły do szczepień tak odpowiedzialnie jak nauczyciele, to mielibyśmy już odporność jako społeczeństwo. - Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

– Te ponad 20 proc. niezaszczepionych nauczycieli też zachęcamy gorąco do szczepień. Jestem jednak przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepień wśród nauczycieli. Dlatego chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych – dodał Czarnek. Jak mówił minister, dobrze byłoby do akcji szczepień podejść bardzo rozsądnie i zachęcać, a nie straszyć, że nie wszyscy nauczyciele wrócą do szkoły.

Redakcja poleca

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli proponował w lipcu specjalny zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk w zaleceniach dla szkół na rok szkolny 2021/22. Naukowcy wskazywali, że kluczowa dla uniknięcia zdalnej edukacji jest masowa akcja szczepień.

– Powtarzam, wolą resortu edukacji jest, aby wszyscy nauczyciele wrócili do szkół 1 września. Również młodzież nie może być do szczepień przymuszana. Prowadzimy i będziemy prowadzić akcje informacyjne, będziemy zbierać informacje od rodziców na temat szczepień, by w trzecim tygodniu września zorganizować tam, gdzie będzie to potrzebne i gdzie będą sobie tego życzyć dyrektorzy, punkty szczepień w szkołach. To są zachęty, ale na pewno nie będzie przymusu – powiedział minister edukacji i nauki.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka/oprac. AK