Obserwuj w Google News

Afera pedofilska na polskim YouTube. Ziobro wytacza działa

2 min. czytania
05.10.2023 11:37
Zareaguj Reakcja

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery pedofilskiej wśród polskich youtuberów. – Wydałem polecenie prokuratorowi regionalnemu w Warszawie, aby w tej sprawie były prowadzone intensywne czynności śledcze – poinformował w czwartek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Działania  Zbigniewa Ziobro to efekt afery, którą ujawnił youtuber Sylwester Wardęga, publikując film "Pandora gate" o możliwych kontaktach pedofilskich dwóch znanych polskich celebrytów: Stuu i Boxdela. Sprawa wzburzyła świat polskiego internetu, zwłaszcza środowisko youtuberów.

Afera pedofilska na YouTube. Ziobro: wydałem polecenie prokuratorowi

Zawiadomienie o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskich przez niektórych youtuberów i celebrytów, związanych ze środowiskiem twórców internetowych złożył wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek, że prokuratura już przedsięwzięła działania po tym zawiadomieniu.

– W dniu wczorajszym (4 października - red.) po złożeniu zawiadomienia przez pana ministra (Ciepluchę - red.) skontaktowałem się z prokuratorem regionalnym w Warszawie i wydałem polecenie, by w tej sprawie były prowadzone intensywne czynności śledcze – podkreślił minister. Dodał, że prokurator regionalny będzie bezpośrednio nadzorował to postępowanie.

Jak zaznaczył Ziobro, w środę otrzymał relacje, jakie czynności zostały przedsięwzięte. Gromadzone są m.in. materiały dowodowe. – Są oczywiście pewne przeszkody natury obiektywnej związane z kwestią obecności pewnych osób w kraju bądź też pozostawania ich poza granicami Polski – powiedział.

Redakcja poleca

– Dzieci muszą być bezwzględnie chronione, w każdych okolicznościach. Polskie państwo musi w sposób zdecydowany reagować na takie sytuacje, jak afera "Pandora gate". Apeluję do wszystkich, którzy mogą posiadać informacje w tej sprawie, aby zgłaszali się do prokuratury. Współpraca jest niezbędna, aby prokuratura i organy ścigania mogły sprawnie działać. Każdy, kto ma wiedzę na temat tego rodzaju przestępstw, a nie przekaże tej wiedzy organom ścigania, może liczyć się z odpowiedzialnością karną – zapowiedział szef resortu sprawiedliwości.

Poboży w Radiu ZET o youtuberach: będą przesłuchani w charakterze świadków

Przypomnijmy, że wiceszef MSWiA Błażej Poboży mówił o poranku w "Gościu Radia ZET", że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości już dokonało analizy materiału, który został ujawniony przez Sylwestra Wardęgę. – Wyodrębniono wszystkie elementy, które mogą potencjalnie świadczyć o możliwości popełnienia przestępstwa. Materiał został przekazany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która wskazała CBZC jako właściwe do dalszego prowadzenia czynności – mówił gość Bogdana Rymanowskiego. – Twórcy materiału i osoby, które pojawiają się w nim, będą musiały być procesowo przesłuchane w charakterze świadków – wyjaśnił.

Nie przegap