,

Miasto walczy z awarią. Z kranów płynie woda ze szkodliwą dla ludzi substancją

01.04.2023 16:59

W Bielsku-Białej trwa walka z awarią wodociągową. Sanepid potwierdził w sobotę, że w wodzie, która płynie z kranów, znajduje się styren. To substancja używana w przemyśle, stanowiąca zagrożenie dla człowieka.

Bielsko-Biała. Awaria wodociągów
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Awaria wodociągów w Bielsku-Białej została ogłoszona w czwartek 30 marca. Sanepid zalecił mieszkańcom, by nie stosowali wody dostarczanej przez spółkę Aqua, zarówno do picia jak i celów higienicznych. Przedsiębiorstwo opublikowało mapę obszarów objętych zanieczyszczeniem.

W sobotę 1 kwietnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej przekazał, jaka substancja zanieczyściła wodę w wodociągach. "Zidentyfikowano styren jako substancję, która od dnia 29.03.2023 r. jest przyczyną zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej na terenie Bielska-Białej" – przekazał PPIS w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała. Awaria wodociągów. Z kranów płynie szkodliwa substancja

Spółka dostarczająca wodę wyjaśniła przyczynę awarii oraz odniosła się do zarzutów, jakoby było o niej wiadomo przed 29 marca. "Źródłem zanieczyszczenia wody była zmodernizowana magistrala z Wapienicy. Została ona uruchomiona 29 marca br. W związku z tym nie jest możliwe, by przed tym terminem ktokolwiek na terenie miasta mógł odczuwać skutki awarii" – poinformowali prezes i wiceprezes zarządu spółki Aqua, Krzysztof Michalski i Henryk Wysogląd w komunikacie.

Styren jest związkiem chemicznym – w temperaturze pokojowej jest bezbarwną lub żółtawą cieczą o nieprzyjemnym zapachu. Woda o takim zabarwieniu płynęła z kranów mieszkańcom miasta od środy. Styren służy do produkcji polistyrenu, kopolimerów, gumy syntetycznej. Jest rozpuszczalnikiem oraz składnikiem żywic poliestrowych – ma zastosowanie przemysłowe. Działa drażniąco na oczy i skórę. Jest toksyczna, ale jej szkodliwość zależy od stężenia w środowisku.

mapa-awarii-bb
fot. screen: Aqua.com.pl - mapa awarii wodociągowej w Bielsku-Białej

"W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej wydaną na podstawie próbek wody pobranych w dniu 29.03.2023 r. w obiektach przy ulicy Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Skośnej w Bielsku-Białej, AQUA S.A. informuje o nieprzydatności wody do spożycia. Woda nie może być także używana do higieny osobistej" – komunikowała spółka Aqua. Według stanu na 31 marca wieczorem „na sieci wodociągowej prowadzone są intensywne płukania [...]. Zalecamy płukanie sieci wewnętrznej w celu pozbycia się resztek zapachu z wody” – przekazała spółka.

Przez kolejny dzień mieszkańcy zaopatrują się w wodę z podstawionych beczkowozów i zastępczych miejsc jej poboru. Spółka podała aktualne lokalizacje:

  • ul. Grażyny Przychodnia,
  • ul. Chełmońskiego 7,
  • ul. Siemiradzkiego / Skośna,
  • ul. Reja 18,
  • Starostwo - ul. Piastowska,
  • ul. Wita Stwosza 25,
  • ul. Gazownicza x Grażyńskiego na przeciwko parkingu Sfera 1,
  • ul. Piastów Śląskich między 4 i 6,
  • Plac Bolesława Chrobrego
  • Aleja Armii Krajowej 51.

Krany na hydrantach dostępne są przy adresach: Brodzińskiego 48, Stawowa/ Spółdzielców (rondo), Saperów 24, Sempołowskiej 55 koło Befado. Punkty doraźnej dystrybucji wody znajdują się na placu przed kościołem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz na skrzyżowaniu ulicy Browarnej z Cieszyńską.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Aqua.com.pl/Gov.pl

Logo radiozet Dzieje się