,

Zanieczyszczona woda, trwa walka z awarią. Pokazano dokładną mapę

31.03.2023 12:53

W Bielsku-Białej trwa duża awaria wodociągowa. Na znacznym obszarze miasta doszło do zanieczyszczenia wody. Sanepid wydał zakaz spożywania wody dostarczanej przez spółkę Aqua, a nawet korzystania z niej do celów higienicznych. Przedsiębiorstwo opublikowało mapę obszarów objętych zanieczyszczeniem.

zanieczyszczona woda
fot. AQUA S.A.

W Bielsku-Białej trwa walka z awarią wodociągową. "Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wnika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach" - informował w czwartek sanepid. Od czwartku prowadzona jest akcja straży pożarnej i ochotników, którzy na wskazanych osiedlach rozdają wodę zdatną do użytku - podaje portal bielsko.biala.pl.

"W pobliżu Starostwa Powiatowego podstawiono w godzinach wieczornych cysternę o pojemności 25 tys. litrów wody, która przyjechała z Dąbrowy Górniczej" - czytamy. Z kolei przy innych ulicach podstawiono mniejsze beczkowozy, gdzie rozlewano wodę do naczyń. Awaria nagłaśniana jest za pomocą megafonów.

Bielsko-Biała. Zanieczyszczona woda. Pokazano dokładną mapę

Sanepid przekazał, że wciąż nie ma informacji, co przyczyniło się do skażenia i jakie związki są za nie odpowiedzialne - pisze portal Interia.pl. - Wczoraj (w czwartek - red.) pobraliśmy próbki wody. Potrzebujemy 48 godzin, by poznać dokładne wyniki badań - poinformowała instytucja.

Spółka Aqua odpowiedzialna za dystrybucję wody podała, że według wstępnych hipotez do zanieczyszczenia wody doszło podczas naprawy jednej z magistrali za pomocą rękawów nasączonych żywicą, a w środę przed południem doszło do jego uruchomienia i napełnienia wodą. Opublikowana została także dokładna mapa obszarów objętych zanieczyszczeniem.

AQUA S.A.
fot. AQUA S.A.

"Spółka podjęła kroki w celu niezwłocznego wyeliminowania ryzyka wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego konsumentów. Zarząd przystąpił do szacowania wartości ewentualnych skutków finansowych związanych z zaistniałymi okolicznościami i poinformuje o nich dalszej kolejności" - czytamy w komunikacie.

Na sieci wodociągowej prowadzone są intensywne płukania oraz przestrefowania sieci w celu wymiany wody w wodociągach. Obszar zanieczyszczeń się nie powiększa. Z telefonicznych zgłoszeń otrzymywanych od klientów wynika, że uciążliwości zapachowe zaczynają zanikać, co potwierdzają kontrole przeprowadzone przez pracowników.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ bielsko.biala.pl/ Interia/ PAP

Logo radiozet Dzieje się