Dramatyczny spadek liczby małżeństw kościelnych. Księża mają nowy plan

03.02.2023 11:34

Z oficjalnych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w 2019 roku zawarto 125 tys. małżeństw kościelnych. Dla porównania - w 1990 Polacy zawarli ok. 230 tys. małżeństw sakramentalnych. Niektóre diecezje chcą odwrócić ten trend zwiększając liczbę przymusowych katechez dla narzeczonych.

ślub kościelny
fot. Shutterstock

Kościelne statystyki potwierdzają, że Polacy zawierają coraz mniej małżeństw sakramentalnych. Dane z ostatnich lat publikuje Gazeta Wyborcza. "Jeszcze w 1990 roku Polacy zawarli ok. 230 tys. małżeństw sakramentalnych, ale już w 2000 roku – 175 tys." - czytamy.

Jak to wygląda w ostatnich latach? W 2011 roku liczba ślubów kościelnych spadła poniżej 160 tys.. W 2016 r. – było to już tylko 136 tys., w 2019 r. – tuż przed pandemią koronawirusa – zawarto 125 tys. małżeństw kościelnych.

Spada liczba małżeństw kościelnych. Diecezje reagują

Niektóre diecezje chcą powstrzymać ten trend zwiększając liczbę przymusowych katechez przedmałżeńskich. Taką decyzję podjęła m.in. diecezja kaliska. Jednym z etapów przygotowania do małżeństwa są "katechezy przedślubne organizowane w parafiach". Składa się na nie 12 tematów. Każda katecheza powinna trwać 45-60 min., a w czasie jednego spotkania mogą się odbyć maksymalnie dwie takie lekcje. Narzeczeni muszą zatem pojawić się w parafii co najmniej sześć razy.

- Zasady określone w instrukcji mają być pomocą dla narzeczonych, aby czas przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego był czasem odkrycia bądź pogłębienia Bożej wizji małżeństwa oraz odkrycia bądź ożywienia osobistej zażyłości z Bogiem - mówi w rozmowie z "GW" rzecznik diecezji kaliskiej ks. mgr Przemysław Kaczkowski.

ZOBACZ TAKŻE: Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce. "Spektakularny wzrost"

Na podobne rozwiązanie zdecydowano się także w archidiecezji poznańskiej. Narzeczeni muszą także odbyć obowiązkową wizytę w poradni przedmałżeńskiej. Wśród tematów są m.in. naturalne metody planowania rodziny.

Księża, z którymi rozmawiała gazeta, nie bardzo wierzą w to, że zwiększenie liczy katechez przedmałżeńskich może wpłynąć na statystyki dotyczące zawieranych małżeństw kościelnych. – Kiedyś na kursy przedmałżeńskie przychodzili głównie młodzi ludzie, często w czasie studiów czy nawet tuż po maturze – powiedział proboszcz z północnej części Poznania. – Dziś śluby zawieramy później, przychodzą pary, które skończyły 30 lat - dodał.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.
loader

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza