Oceń
Kościelne statystyki potwierdzają, że Polacy zawierają coraz mniej małżeństw sakramentalnych. Dane z ostatnich lat publikuje Gazeta Wyborcza. "Jeszcze w 1990 roku Polacy zawarli ok. 230 tys. małżeństw sakramentalnych, ale już w 2000 roku – 175 tys." - czytamy.
Jak to wygląda w ostatnich latach? W 2011 roku liczba ślubów kościelnych spadła poniżej 160 tys.. W 2016 r. – było to już tylko 136 tys., w 2019 r. – tuż przed pandemią koronawirusa – zawarto 125 tys. małżeństw kościelnych.
Spada liczba małżeństw kościelnych. Diecezje reagują
Niektóre diecezje chcą powstrzymać ten trend zwiększając liczbę przymusowych katechez przedmałżeńskich. Taką decyzję podjęła m.in. diecezja kaliska. Jednym z etapów przygotowania do małżeństwa są "katechezy przedślubne organizowane w parafiach". Składa się na nie 12 tematów. Każda katecheza powinna trwać 45-60 min., a w czasie jednego spotkania mogą się odbyć maksymalnie dwie takie lekcje. Narzeczeni muszą zatem pojawić się w parafii co najmniej sześć razy.
- Zasady określone w instrukcji mają być pomocą dla narzeczonych, aby czas przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego był czasem odkrycia bądź pogłębienia Bożej wizji małżeństwa oraz odkrycia bądź ożywienia osobistej zażyłości z Bogiem - mówi w rozmowie z "GW" rzecznik diecezji kaliskiej ks. mgr Przemysław Kaczkowski.
ZOBACZ TAKŻE: Coraz więcej dziewic konsekrowanych w Polsce. "Spektakularny wzrost"
Na podobne rozwiązanie zdecydowano się także w archidiecezji poznańskiej. Narzeczeni muszą także odbyć obowiązkową wizytę w poradni przedmałżeńskiej. Wśród tematów są m.in. naturalne metody planowania rodziny.
Księża, z którymi rozmawiała gazeta, nie bardzo wierzą w to, że zwiększenie liczy katechez przedmałżeńskich może wpłynąć na statystyki dotyczące zawieranych małżeństw kościelnych. – Kiedyś na kursy przedmałżeńskie przychodzili głównie młodzi ludzie, często w czasie studiów czy nawet tuż po maturze – powiedział proboszcz z północnej części Poznania. – Dziś śluby zawieramy później, przychodzą pary, które skończyły 30 lat - dodał.
RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza
Oceń artykuł