Obserwuj w Google News

Dron minął na lotnisku Chopina lądujący samolot. "O sekundę od zderzenia"

1 min. czytania
31.05.2023 15:19
Zareaguj Reakcja

Po raz kolejny w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie pojawił się dron. Do niebezpiecznej sytuacji miało dojść we wtorek po południu. Informację potwierdziła Radiu ZET Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

lotnisko Chopina
fot. Albin Marciniak/East News (zdj. ilustracyjne)

Dron od lądującego tureckiego samolotu miał lecieć dosłownie kilkadziesiąt metrów. Radio ZET w rozmowie z rzeczniczką Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej potwierdziło, że taka sytuacja miała miejsce. Sprawa została już zgłoszona do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Kolejny dron nad Okęciem

Według portalu TVN24 chodzi o lot boeinga 777 tureckich linii lotniczych z Antalyi do Warszawy we wtorek 30 maja. O lecącym 60 metrów pod samolotem dronie mieli poinformować piloci. "Według naszych rozmówców maszyna była o sekundę od zderzenia z dronem" - czytamy na portalu tvn24.pl.

Redakcja poleca

W czwartek na warszawskim lotnisku mają ruszyć testy systemu antydronowego. Jak mówiła Radiu ZET rzeczniczka lotniska Anna Dermont, system będzie skutecznie eliminował drony, które mogą zagrażać bezpieczeństwu podczas startów i lądowań.

Przypomnijmy, w połowie maja niezidentyfikowany dron o wielkości szybowca minął o 30 metrów podchodzący do lądowania samolot linii lotniczych LOT.

RadioZET.pl/oprac. MB