Oceń
Na pytanie "czy wie Pan/Pani, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się schron?", ponad 80 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco. - Wyniki badań jasno pokazują, że kwestie ochrony ludności, obrony cywilnej i szeroko pojętego budowania odporności muszą być załatwione tu i teraz. Dzisiaj działać trzeba na wielu frontach, zaczynając od edukacji, a na zbudowaniu skutecznego systemu kończąc - komentował Dominik Mikołajczyk, redaktor naczelny serwisu InfoSecurity24.pl.
Dodał: - Kwestie miejsc, w których można schronić się przed zagrożeniem, to jeden z istotnych elementów budowania odpornego państwa i społeczeństwa. Nie mamy już ani chwili do stracenia.
Zagrożenie dla Polski. Większość nie wie, gdzie znaleźć schron
Pełne wyniki sondażu zostaną zaprezentowane w środę podczas I Kongresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W ostatnich miesiącach wzrosło napięcie związane z zagrożeniem atomowym w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie.
Obawy budzi m.in. sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która obecnie jest okupowana przez Rosjan. Polska Agencja Atomistyki informuje, że nie widzi obecnie zagrożenia radiacyjnego na terenie naszego kraju.
Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do listopada 2022 r. zewidencjonowanych w całej Polsce zostało 126,7 tys. schronów i podobnych obiektów.
RadioZET.pl/InfoSecurity24.pl
Oceń artykuł