Obserwuj w Google News

Padło pytanie o schrony w Polsce. Zatrważające wyniki sondażu

1 min. czytania
27.03.2023 14:30
Zareaguj Reakcja

Ponad 80 proc. Polaków nie wie, gdzie jest najbliższy schron - wynika z sondażu pracowni IBRiS dla serwisu InfoSecurity24.pl. - Nie mamy już ani chwili do stracenia - tak wyniki badania komentował Dominik Mikołajczyk, redaktor naczelny serwisu InfoSecurity24.pl.

Schron
fot. Lukasz Gdak/East News (ilustracyjne)

Na pytanie "czy wie Pan/Pani, gdzie w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się schron?", ponad 80 proc. ankietowanych odpowiedziało przecząco. - Wyniki badań jasno pokazują, że kwestie ochrony ludności, obrony cywilnej i szeroko pojętego budowania odporności muszą być załatwione tu i teraz. Dzisiaj działać trzeba na wielu frontach, zaczynając od edukacji, a na zbudowaniu skutecznego systemu kończąc - komentował Dominik Mikołajczyk, redaktor naczelny serwisu InfoSecurity24.pl.

Dodał: - Kwestie miejsc, w których można schronić się przed zagrożeniem, to jeden z istotnych elementów budowania odpornego państwa i społeczeństwa. Nie mamy już ani chwili do stracenia.

Redakcja poleca

Zagrożenie dla Polski. Większość nie wie, gdzie znaleźć schron

Pełne wyniki sondażu zostaną zaprezentowane w środę podczas I Kongresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W ostatnich miesiącach wzrosło napięcie związane z zagrożeniem atomowym w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie.

Obawy budzi m.in. sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która obecnie jest okupowana przez Rosjan. Polska Agencja Atomistyki informuje, że nie widzi obecnie zagrożenia radiacyjnego na terenie naszego kraju.

Według informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do listopada 2022 r. zewidencjonowanych w całej Polsce zostało 126,7 tys. schronów i podobnych obiektów.

RadioZET.pl/InfoSecurity24.pl