Obserwuj w Google News

Polska uderza w reżim Putina. Szef MSWiA ogłasza decyzję

2 min. czytania
16.09.2023 13:28
Zareaguj Reakcja

Polska nakłada kolejne sankcje na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną w Ukrainie. – Od niedzieli (17 września - red.) będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji – poinformował w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Mariusz Kamiński
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W sobotę na przejściu granicznym z  Białorusią w Terespolu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął szef MSWiA  Mariusz Kamiński, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. – W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra (17 września - red.) i wchodzi w życie dziś o północy – powiedział szef MSWiA.

Nowe sankcje dla Rosjan: zakaz wjazdu do Polski

Minister wyjaśnił, że oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego. – Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie – zaznaczył.

Redakcja poleca

– Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie jak i również samochodów prywatnych, niezależnie od tego, czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka: samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski – wyjaśnił.

– To jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną w Ukrainie. W związku z tym, że państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego – dodał Mariusz Kamiński.

Od soboty zakaz wjazdu dla aut na rosyjskich tablicach rejestracyjnych obowiązuje w Finlandii. Wcześniej w tym tygodniu zakaz wjazdu dla samochodów zarejestrowanych w Rosji, a także wytyczne związane z ich zarekwirowanym, wprowadziły państwa bałtyckie.

Nie przegap