Obserwuj w Google News

"Zielona Granica". Premiera zakłócona. Incydent z udziałem Agnieszki Holland

2 min. czytania
22.09.2023 19:04
Zareaguj Reakcja

Kolejna próba zakłócenia pokazu filmu "Zielona Granica" Agnieszki Holland, który od piątku dostępny jest w kinach w całej Polsce. Podczas projekcji w Białymstoku z udziałem twórczyni obrazu doszło do incydentu - poinformowało radio Tok FM.

Zielona Granica
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

"Zielona Granica" Agnieszki Holland opowiada o szczycie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku. Obraz jest ostro krytykowany przez Straż Graniczną, polski rząd i polityków obozu rządzącego. Do tego stopnia, że MSWiA zapowiedziało spoty reklamowe przed projekcjami filmu, które mają przedstawić rządową wersję wydarzeń.

W piątek odbyła się projekcja filmu w Białostockim Ośrodku Kultury z udziałem Agnieszki Holland. Jak poinformowało radio Tok FM, nie obyło się bez incydentów. "Pokaz próbowała zakłócić grupa chuliganów z wicemarszałkiem woj. podlaskiego" - napisał na Twitterze reporter stacji Łukasz Medek. Reżyserka przypomniała, że jedyny pokaz jej filmu „Obywatel Jones” w Moskwie rozbijały proputinowskie tituszki.

Redakcja poleca

"Zielona Granica". Incydent podczas premiery z udziałem Agnieszki Holland

Przed premierowym pokazem z mediami rozmawiał wicemarszałek woj. podlaskiego Sebastian Łukasiewicz, który również kandyduje z list PiS do Sejmu. Tak mówił o filmie i jego reżyserce, cytowany przez "Gazetę Współczesną": - Agnieszka Holland poszła w ślady ojca, który służył w armii czerwonej i kontynuuje tradycje rodzinne. Dzisiaj ta sama Agnieszka Holland ma czelność przyjeżdżać do województwa podlaskiego i promować swój dowód zdrady Polski. W związku z tym proszę wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego, aby dokonali bojkotu tego filmu i wyrazili solidarność ze służbami mundurowymi.

W jego konferencji udział wzięli przedstawiciele środowisk prawicowych. Trzymali hasła m.in. „Stop szkalowaniu Polski przez Holland”, „Zielona granica to kłamstwa Putina”, czy „Przeproś żołnierzy”.

To nie jedyny incydent przed kinami, w których odbywali się premierowe pokazy filmu Agnieszki Holland. W Krakowie przed Kinem Pod Baranami przy Rynku Głównym doszło do przepychanek przeciwników i zwolenników produkcji.

Nie przegap