Obserwuj w Google News

Znaleziono ludzkie szczątki w Raciborzu. "Bez stóp i dłoni"

1 min. czytania
18.05.2023 13:04
Zareaguj Reakcja

Ludzkie szkielety znaleźli naukowcy wspólnie ze studentami archeologii z Uniwersytetu Wrocławskiego na terenie budowy marketu w Raciborzu. To niejedyne odkrycie. Archeolodzy natrafili tam na liczne znaleziska z epoki neolitu.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/Zdjęcie ilustracyjne

Stanowisko archeologiczne utworzono na terenie budowy obiektu handlowego przy skrzyżowaniu ulic Opawskiej i Bogumińskiej. Znaleziska archeologiczne, które tam odkryto, mogą mieć nawet 6-7 tys. lat.

- Pracujemy na tym terenie od ponad miesiąca i dotąd udało nam się odkryć bardzo dużo obiektów archeologicznych. Przede wszystkim są to obiekty z młodszej epoki kamienia, neolitu. Na dzień dzisiejszy zarejestrowaliśmy już 55 takich obiektów - powiedział “Dziennikowi Zachodniemu” Marcin Rezner, archeolog z Muzeum w Raciborzu.

Redakcja poleca

Racibórz. Archeolodzy odkryli szkielety

Naukowcy odkryli też trzy pochówki, które mogły mieć rytualny charakter. Dwa z nich były w nienaruszonym stanie. Szkielet w jednym grobie był pozbawiony stóp oraz jednej dłoni i przedramienia, natomiast drugi miał skrępowane ręce. W trzecim grobie odsłonięto zarys czaszek i kości. - To sensacja - stwierdził w rozmowie z portalem Nasz Racibórz dyrektor Muzeum i archeolog Romuald Turakiewicz. Kości zostaną przekazane do badań antropologicznych.   

Na czas prac archeologicznych wstrzymano budowę. Wykopaliska potrwają około miesiąca.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Naszraciborz.pl/"Dziennik Zachodni"