Obserwuj w Google News

RCB wysyła alerty. Samoloty będą zrzucać szczepionkę. Ważny apel służb

2 min. czytania
08.09.2023 11:16
Zareaguj Reakcja

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do Polaków nietypowe SMS-y z ostrzeżeniem. Chodzi o operację, która będzie prowadzona od 9 do 20 września.

alert RCB
fot. Stanislaw Bielski /REPORTER

RCB wysłało do Polaków SMS-y z alertem dotyczącym akcji szczepienia przeciwko wściekliźnie. Będzie ona prowadzona od 9 do 20 września na terytorium Mazowsza oraz stołecznych lasów miejskich.

"Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisano w wiadomości tekstowej.

Redakcja poleca

Alert RCB: samoloty będą zrzucać szczepionkę

Szczepionka będzie miała kształt brunatno-zielonej przynęty w formie krążka. Służby apelują, aby zachować ostrożność i nie dopuszczać do szczepionki zwierząt domowych. W razie kontaktu należy natychmiast zgłosić się z czworonogiem do weterynarza.

"Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii" - informują urzędnicy wojewody.

"W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt" - podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Nie przegap