Dom zawalił się pod naporem śniegu. W środku mieszkała pięcioosobowa rodzina

05.02.2023 10:34

W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Rdzawka (woj. małopolskie) pod naporem śniegu zalegającego na dachu zawalił się stary drewniany dom. Pięcioosobowa rodzina uciekała z budynku. Nikt nie został ranny.

dom się zawalił
fot. NewsLubuski/East News/OSP Rdzawka

Do zawalenia dachu doszło przed godziną 5 rano we wsi Rdzawka w powiecie nowotarskim. - Pięcioosobowa rodzina zdołała się ewakuować. Nikt nie został poszkodowany – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. asp. Hubert Ciepły.

"Przed godziną 5 zostaliśmy zadysponowani zastępem GBA 499[K]70 do zawalonego pod naporem śniegu budynku jednorodzinnego w naszej miejscowości. Na szczęście wszystkie osoby, 5-osobowa rodzina, ewakuowała się przed zawaleniem" - przekazała Ochotnicza Straż Pożarna.

Małopolska. Intensywne opady śniegu. Liczne interwencje strażaków

W związku z intensywnymi opadami śniegu małopolscy strażacy w ciągu minionej doby odnotowali 74 interwencje, najwięcej w powiatach: nowotarskim, krakowskim i nowosądeckim. Interwencje dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i gałęzi oraz nisko wiszących przewodów elektrycznych. W Zakopanem pod naporem śniegu zawalił się blaszany garaż.

W niedzielę dyżurna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie przekazała, że na części dróg wojewódzkich w Małopolsce utrzymuje się błoto pośniegowe. Mimo kolejnych opadów śniegu w sobotę wszystkie drogi w regionie są przejezdne.

Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich, na drogach pracuje większość piaskarek, które mają zapobiec ewentualnym zatorom. - Sytuacja jest opanowana - powiedziała dyżurna ZDW. - Utrudnień nie ma już także na drogach krajowych. - Wszystkie są całkowicie przejezdne, nawierzchnie mamy czarne, mokre - przekazał dyżurny krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Śnieg zaczął intensywnie padać w regionie w piątek po południu. Na głównych i lokalnych drogach w regionie zrobiło się biało. Straż odnotowała 31 interwencji drogowych, z czego 14 miało miejsce w Krakowie. Służby interweniowały też 33 razy w związku z usuwaniem gałęzi, powalonych drzew i nisko wiszących przewodów. W Krakowie strażacy wyjeżdżali z tego powodu do akcji 9 razy, w Zakopanem 4.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP