Obserwuj w Google News

Testy "combo" w polskich przychodniach. Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie

1 min. czytania
05.01.2023 12:04
Zareaguj Reakcja

Dzisiaj podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tzw. testów combo - przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi o grypę, COVID-19 i RSV. Szef resortu doprecyzował, że takie testy będą dostępne "w ciągu tygodnia".

Adam Niedzielski
fot. PAP/Radek Pietruszka

Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo, które pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia – RSV, grypy lub COVID-19.

Redakcja poleca

Testy "combo" na grypę, COVID-19 i RSV. "W ciągu tygodnia będą dostępne"

- Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów – wyjaśnił szef MZ.

Zobacz także:  Czym różnią się objawy przeziębienia, grypy, covid i RSV? Jest sposób, by mieć pewność 

Podkreślił, że producenci zadeklarowali, iż w ciągu tygodnia takie testy będą dostępne. - One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów – dodał.

Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka "umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków", ponieważ, jak ocenił, cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas. - Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone – dodał.

RadioZET.pl/PAP