,

Tragedia w Katowicach. Ocalona z katastrofy: było tam mnóstwo aniołów

30.01.2023 19:22

- Dotąd cały czas starałam się myśleć, że mimo wszystko to był wypadek – powiedziała reporterom poszkodowana w piątkowym wybuchu gazu w Katowicach Joanna Ucińska, która trafiła do szpitala z dwiema rannymi córeczkami. - Moja mama powiedziała, że tego dnia było tam po prostu mnóstwo aniołów – mówiła pani Joanna, komentując ocalenie swojej rodziny z katastrofy.

tragedia w Katowicach
fot. PAP

W wyniku wybuchu gazu na plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach zginęły zajmujące jedno z mieszkań w tym budynku 69-letnia kobieta i jej 41-letnia córka, a mężczyzna z tego mieszkania trafił z oparzeniami do szpitala.

W poniedziałek redakcja "Interwencji" telewizji Polsat ujawniła podpisany przez te trzy osoby list, wskazujący na to, iż wybuch w Katowicach był formą rozszerzonego samobójstwa. Jego tłem miał być spór między lokatorami tego mieszkania a proboszczem parafii. Sprawę katastrofy wyjaśnia katowicka prokuratura.

Katastrofa w Katowicach. Relacja poszkodowanej kobiety

- Pierwszy raz o tym słyszę. Cały czas starałam się myśleć, że mimo wszystko to był wypadek – powiedziała ocalona z katastrofy żona luterańskiego wikarego Joanna Ucińska, pytana w poniedziałek o najnowsze doniesienia dotyczące przyczyn wybuchu.

Poszkodowana kobieta z dwiema rannymi córeczkami w wieku 3 i 5 lat przebywa w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jedna z dziewczynek ma złamane nogi, druga m.in. poparzoną część twarzy. Ich stan jest stabilny i niezagrażający życiu.

Pani Joanna – jak mówiła – nie znała dobrze osób, które zginęły, choć wprowadzając się na parafię wiedziała, że wokół tych lokatorów jest "sytuacja konfliktowa".

"Byli dosyć wycofani, nie spoufalali się z nikim"

- Nie utrzymywaliśmy bliskich relacji. Starszą panią spotykaliśmy rzadko. Panie zawsze były miłe (…). Byli dosyć wycofani, nie spoufalali się z nikim, ale mimo wszystko nie sądziłam, że wpadną na taki pomysł - próbę samobójczą, gdzie chce się zabrać ze sobą innych ludzi – powiedziała pani Joanna.

W rozmowie z dziennikarzami poszkodowana relacjonowała, że początkowo wraz z mężem mieli wyrzuty sumienia związane z możliwością zapobieżenia katastrofie lub uniknięcia obrażeń, gdyby np. wyszli z dziewczynkami do przedszkola kilkanaście minut wcześniej.

- Ale nie mogliśmy temu zapobiec, nie wiedzieliśmy, co się wydarzy – oceniła pani Joanna Ucińska, wskazując, że do ocalenia jej i dzieci przyczyniło się kilka elementów, m.in. to, że byli już w przedpokoju, oraz że zniszczona siłą wybuchu ściana w pobliżu była nie ceglana, a kartonowo-gipsowa.

"Tego dnia było tam po prostu mnóstwo aniołów"

- Moja mama powiedziała, że tego dnia było tam po prostu mnóstwo aniołów (…). Tak jakby Pan Bóg wiedział, że to się wydarzy, że jest to nieuniknione - bo ci ludzie podjęli najwyraźniej taką decyzję - ale tak wszystko zorganizował, żeby nikt inny nie ucierpiał – powiedziała ocalona z katastrofy kobieta, podkreślając, że wprawdzie jej córki zostały ranne, ale nie muszą walczyć o życie.

Jak mówiła, w dniu katastrofy nie czuła w mieszkaniu zapachu gazu, wyczuł go jednak na klatce schodowej jej mąż. Poszedł zapytać lokatorów ze zniszczonego później mieszkania, czy oni również czują ten zapach, ale mieli odpowiedzieć, że nie. Potem wikary poszedł do nich jeszcze raz, żeby poinformować, że zakręcił główny zawór gazu i powiadomił pogotowie gazowe.

Wybuch gazu w Katowicach. "Starsza córka ma złamane nogi, młodsza poparzoną twarz"

Joanna Ucińska oceniła, że stan jej córeczek jest stabilny i poprawia się. - Jest coraz lepiej. Dostają środki przeciwbólowe, ale z każdym dniem mają coraz lepsze humory (…). Jest stabilnie, wygląda na to, że obrażenia będą się goić. Więc na ten moment nie jest źle – oceniła poszkodowana.

Starsza córka ma złamane nogi i inne rany, młodsza poparzoną twarz. - Z tego, co mówią lekarze - to idzie ku dobremu. Będzie się to wszystko goić, nie trzeba za mocno ingerować w ten proces – dodała. Dziewczynki bardzo ucieszyła wiadomość, że odnalazł się jeden z mieszkających z nimi kotów – Miluś. Mają nadzieję, że odnajdzie się też kotka Szarotka.

RadioZET.pl/ PAP