Obserwuj w Google News

WOŚP 2023. Rekordowa kwota zebrana podczas 31. finału

3 min. czytania
31.03.2023 12:38
Zareaguj Reakcja

Jerzy Owsiak wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy o godzinie 12 ogłosił, jaką kwotę zebrano podczas WOŚP 2023. 31. finał okazał się rekordowy. Jeszcze nigdy Orkiestra nie zebrała tak dużej kwoty.

WOŚP 2023. Ile zebrano?
fot. Kręcioła TV (screen)

WOŚP 2023. Ile zebrano po 31. finale? [OSTATECZNA KWOTA]

WOŚP 2023 zagrała w tym roku po raz 31. Pieniądze Polacy zbierali na walkę z sepsą. Jak podała WOŚP, w akcję, której zwieńczeniem był wielki finał 29 stycznia, zaangażowały się 1653 sztaby, w tym 87 poza Polską (w 25 krajach). Kwota deklarowana w dniu finału wyniosła 154 606 764 zł. Jerzy Owsiak ogłosił o godz. 12 ostateczną sumę po podliczeniu wszystkich wpływów. - Podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 243 259 387 zł i 25 groszy - poinformował Jerzy Owsiak. To nowy rekord.

Owsiak podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórkę. Nie szczędził też krytyki rządzącym, zarzucając im zaniechania i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. - Możemy za zebraną sumę skutecznie walczyć z sepsą, ale wcześniej mówiłem, że do tej walki potrzebne są dwie strony. Potrzebny jest system, Ministerstwo Zdrowia ze swoimi rozporządzeniami i decyzjami, aby w tym obszarze zadziało się dobrze. Mówiłem o wynikach kontroli NIK-u i żaden z postulatów NIK-u nie został wprowadzony w życie - mówił Jerzy Owsiak po ogłoszeniu kwoty w TVN24. Chodzi o raport z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych, w którym kontrolerzy podkreślili konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.

Owsiak dodał, że pierwsze urządzenia fundacja WOŚP kupi 24 maja. - Są to urządzenia, które będą diagnozowały. Jeśli pacjent znajdzie się w tej sytuacji, że będzie podejrzenie sepsy, kiedy będzie ogromna gorączka i będzie trzeba szybko działać, w ciągu kilku godzin będzie go można zdiagnozować i skutecznie podać mu te lekarstwa, które będą skutecznie walczyły z sepsą. To jest naszym celem i te urządzenia na pewno będziemy mogli kupić dla 200 szpitali w całej Polsce - zapewnił Owsiak.

- Minister zdrowia wysłał w naszą stronę bardzo miłe zdanie, że nasze działania są potrzebne i że jest to konkretne wspomaganie polskiej służby zdrowia. Jesteśmy absolutnie chętni do współpracy, panie ministrze - zadeklarował w TVN24 szef fundacji WOŚP.

Zobacz też:  Ile zebrano na WOŚP 2022? W zeszłym roku padła rekordowa kwota

Już w lutym było wiadomo, że kwota z finału zwiększyła się. 17 lutego Orkiestra informowała, że ma już prawie 3,5 mln zł więcej (ponad 158 mln 77 tys. zł) od kwoty z dnia finału. Ponad miesiąc później środki z darowizn mogą być znacznie wyższe. "Ostateczny wynik 31. Finału WOŚP zostanie ogłoszony już w piątek, 31 marca, o 12:00! Hasłem #wosp2023 było: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" - poinformowała WOŚP w środę 29 marca. 

Ile zebrała WOŚP 2023?

Ze względu na aktywne jeszcze po dniu finału wybrane formy wsparcia, a także zajmujące kilka tygodni rozliczenie akcji, każdorazowo kwota deklarowana i ostateczny wynik różnią się. WOŚP poinformowała, że 30. Finał, który odbył się w 2022 roku, zakończył się kwotą deklarowaną 136 282 325 złotych, ale ostatecznie Orkiestra zebrała ponad 224 mln zł, co było rekordem wszystkich edycji.

"Wraz z ogłoszeniem dzisiejszej (17 lutego przyp.) kwoty, zatrzymany został licznik na stronie wosp.org.pl. Zaktualizowany on zostanie 31 marca, gdy poznamy ostateczny wynik zbiórki" – informowała wówczas Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Wosp.org.pl/TVN24