Obserwuj w Google News

Wyborcy PiS zaskoczyli w sondażu. Nie wierzą w zapewnienia rządu

2 min. czytania
18.09.2023 12:11
Zareaguj Reakcja

Ponad połowa Polaków nie wierzy rządowi Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odpowiedniego zabezpieczenia granic kraju przed niekontrolowaną migracją. Tak wynika z sondażu pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski, który został przeprowadzony po wybuchu afery wizowej.

Jarosław Kaczyński
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła badanie ankietowe dotyczące zapewnień rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie migracji. "Jak ocenia Pan/Pani zapewnienia obecnego rządu, że odpowiednio zabezpiecza granice Polski przed niekontrolowaną migracją i dba o sprawdzenie osób wjeżdżających do Polski?" - tak brzmiała treść pytania, które usłyszeli uczestnicy. Sondaż przeprowadzono w połowie miesiąca (15-17 września), już po wybuchu afery wizowej.

Wyniki przeprowadzonych badań nie są korzystne dla rządzącej partii. Tylko 39,5 proc. respondentów uważa, że zapewnienia rządu w tej sprawie są wiarygodne. Ten wynik, to suma dwóch odpowiedzi, "Zdecydowanie wiarygodne" - wskazało 18,9 proc. badanych, natomiast "raczej wiarygodne" - 20,6 proc.

Redakcja poleca

Ponad połowa Polaków nie wierzy w zapewnienia PiS-u w sprawie migracji

Ponad połowa (55,5 proc.) uczestników badania ocenia zapewnienia polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie bezpieczeństwa polskich granic jako niewiarygodne. Z tego 24,6 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "raczej niewiarygodne", natomiast 30,9 proc. badanych wybrało "zdecydowanie niewiarygodne". Tylko 5 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

W badaniu respondenci określali również partie, które są najbliższe ich poglądom. Wyborcy Zjednoczonej Prawicy wiarygodnie oceniają zapewnienia rządu - 86 proc., zaskakująco 14 proc. badanych było przeciwnego zdania.

Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy w zdecydowanej większości (84 proc.) odpowiedzieli, że zapewnienia rządu nie są dla nich wiarygodne. Tylko 13 proc. badanych wybrało odpowiedź"raczej wiarygodne", natomiast 3 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Wyborcy konfederacji są podzieleni. Połowa respondentów oceniła działania rządu jako niewiarygodne. 48 proc. badanych zaznaczyło, że zapewnienia polityków PiS są wiarygodne.

Afera wizowa w rządzie

Na początku września wyszły na jaw nowe fakty dotyczące handlu polskimi wizami oraz podejrzenia korupcji. Sprawa może dotyczyć nawet 350 tys. wydanych wiz. Jak ustalili dziennikarze Radia ZET i RadioZET.pl Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca, powołując się na źródło z MSZ, w jednym z afrykańskich krajów "przed naszą ambasadą stały stoiska, gdzie można było kupić już podstemplowane dokumenty".

Ustalili również, że sprowadzenia do Polski miliona cudzoziemców domagało się od MSZ Ministerstwo Rolnictwa. W tej sprawie w resorcie dyplomacji interweniował nawet wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Nie przegap