Obserwuj w Google News

Tajemnicze zabójstwo studentki biologii. Policja prosi o pomoc

PAP
2 min. czytania
25.01.2023 09:03
Zareaguj Reakcja

Po 26 latach niemiecka policja wróciła do niewykrytej sprawy zabójstwa studentki biologii Evy Götz, do którego doszło w styczniu 1997 roku w Niemczech - poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Eva Götz
fot. Policja

Śledczy szukają m.in. mężczyzny, który w 2003 roku zadzwonił ze Szczecina do redaktorki programu "Fahndungsakte" w telewizji Sat1 i podał po polsku wskazówkę dotyczącą pojazdu użytego do zabójstwa.

Rzecznik KGP przekazał PAP, że do zabójstwa doszło 26 lat temu. - W niedzielę, 26 stycznia 1997 roku, wówczas 26-letnia studentka biologii Eva Götz, wróciła pociągiem z Annweiler przez Karlsruhe do Freiburga im Breisgau. Po przybyciu o godzinie 21.08 na dworzec główny we Freiburgu Eva Götz prawdopodobnie szła pieszo do domu ulicą Stefan-Meier-Straße przez dzielnicę Institutsviertel - wyjaśnił inspektor Mariusz Ciarka.

Redakcja poleca

Zabójstwo Evy Götz. Policja prosi o pomoc

Tam kilku świadków około godziny 21.20 usłyszało krzyk kobiety. Jednocześnie zauważyli oni kanciastą, kremową furgonetkę na czarnych tablicach rejestracyjnych z białym napisem (być może polskich), zaparkowaną na skraju pasa jezdni na wysokości ówczesnej stacji benzynowej DEA, naprzeciwko numeru domu 109 przy ulicy Stefan-Meier-Straße. - Pojazd ten widziany był już po południu w tej okolicy - podał policjant.

Według ustaleń śledczych sprawca najprawdopodobniej wepchnął studentkę do pojazdu. Potem odjechał w kierunku wschodnim przez Schwarzwald drogą federalną nr 31 w okolice miast Blumberg i Geisingen. - Wielu świadków zauważyło tam od godziny ok. 23 opisaną furgonetkę - zaznaczył.

Dzień później, około godziny 8.45, policjanci odnaleźli ciało Evy Götz na skraju polnej drogi przy drodze krajowej nr 185, między Geisingen a Blumberg (powiat Tuttlingen). - W pobliżu miejsca odnalezienia zwłok pojazd - furgonetka widziany był po raz ostatni przez świadków około godz. 2.30 - podkreślił.

Jak ustalili śledczy, była to stara, kanciasta furgonetka w złym stanie, w kolorze kremowym, beżowym, zielono-beżowym, żółtym lub brudnym białym. Miała okrągłe reflektory oraz kilkuskrzydłowe drzwi tylne, a także czarną tablicę z białym napisem i był to pojazd w typie peugeot - J7 lub J9.

Funkcjonariusze niemieccy zwracają się do wszystkich osób, które mogą mieć jakiekolwiek cenne informacje, które pomogłyby wyjaśnić tę zbrodnię, bądź mogą udzielić informacji na temat beżowej furgonetki, z prośbą o kontakt z Wydziałem Śledczym Rottweil pod numerem telefonu: +49 (0) 741 477-1111 lub z innym posterunkiem policji w Niemczech bądź z polską policją pod numerem 112, lub na adres e-mail: archiwumx@policja.gov.pl.

Jak Ciarka dodał, policjanci proszą również o kontakt mężczyznę, który w 2003 roku zadzwonił ze Szczecina do redaktorki programu "Fahndungsakte" w Niemczech i po polsku podał wskazówkę odnośnie do pojazdu.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Figaj