Obserwuj w Google News

33 osoby nie żyją, "spichlerz" kraju pod wodą. Tajfun Doksuri doprowadził do katastrofy

2 min. czytania
09.08.2023 15:13
Zareaguj Reakcja

Po przejściu tajfunu Doksuri setki tysięcy hektarów upraw w północno-wschodnich prowincjach Chin, zwanych spichlerzem kraju, pozostaje pod wodą. Ministerstwo rolnictwa ostrzega, że powodzie mogą mieć "poważny wpływ" na produkcję rolną w Chinach. Bilans ofiar powodzi w Pekinie wzrósł do 33 – poinformowały w środę władze miasta.

33 osoby nie żyją, "spichlerz" kraju pod wodą. Tajfun Doksuri doprowadził do katastrofy
fot. Ng Han Guan /Associated Press /East News

Bilans ofiar powodzi, wywołanych tajfunem Doksuri, który uderzył pod koniec lipca w stolicę Chin, wzrósł w środę trzykrotnie, do 33 osób, w tym 5 ratowników, a 18 osób uważa się za zaginione. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa ostrzegało, że ulewne deszcze, wywołane przez Doksuri i nadciągający tajfun Khanun, mogą mieć "poważny wpływ" na produkcję rolną w Chinach.

Doksuri uderzył pod koniec lipca w północno-wschodnie prowincje Chin Heilongjiang, Jilin i Liaoning. Te trzy prowincje, wraz z Mongolią Wewnętrzną, nazywane są "spichlerzem Chin". Bogate w żyzne gleby prowincje dostarczają niemal jedną trzecią produkcji zbiorów zbóż, 45 proc. kukurydzy, 60 proc. soi i ok. 20 proc. ryżu.

Redakcja poleca

33 osoby nie żyją. Tajfun Doksuri doprowadził do katastrofy

W Harbinie, stolicy prowincji Heilongjiang, ewakuowano ponad 162 tys. osób, a ponad 90 tys. hektarów upraw znalazło się pod wodą – donosi główny dziennik rządowy "Renmin Ribao". Według agencji Xinhua w mieście Shangzhi, na południowy wchód od Harbinu, zniszczeniu uległo ponad 42 575 hektarów upraw. W pierwszych czterech dniach sierpnia wystąpiły tam największe opady deszczu od 1957 r.

O co najmniej 43 mln juanów (24 mln PLN) strat z powodu zalania 14,5 tys. hektarów gruntów ornych w okolicach miasta Shulan w prowincji Jilin pisze portal Thepaper.cn. Tymczasem z falą letnich upałów i suszy zmaga się nadal Mongolia Wewnętrzna. Ponad 5 tys. strażaków walczyło z ok. 15 pożarami na dalekiej północy kraju, na granicy z Rosją i Mongolią.

Rekordowe temperatury i susza wpłynęły już negatywnie na jakość i ilość upraw nadających się do zbiorów i siewu latem, które jest ważnym sezonem dla rolnictwa na tych obszarach. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w zeszłym tygodniu, że osiem prowincji, otrzyma 432 mln juanów (243 mln PLN) z funduszy pomocy powodziowej na wsparcie produkcji rolnej.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ PAP/ Xinhua