Obserwuj w Google News

Atak na Kijów. Fotoreporter uchwycił drona tuż przed wybuchem. "Na jednym wraku był napis"

2 min. czytania
17.10.2022 09:33
Zareaguj Reakcja

W Kijowie dron produkcji irańskiej uderzył w poniedziałek w wielopiętrowy dom mieszkalny - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na doradcę szefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenkę. W poniedziałek rano stolicą Ukrainy wstrząsnęła seria pięciu eksplozji.

Atak dronów kamikadze na Kijów
fot. YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Syreny przeciwlotnicze zawyły w Kijowie na krótko przed pierwszą eksplozją około godz. 6.35 rano (godz. 5.30 polskiego czasu), a następnie alarm ogłoszono w większości kraju. Później władze poinformowały o  wybuchach w centrum Kijowa, a media - o krążących na niebie dronach. Jeden z nich został uchwycony przez fotoreportera AFP, gdy policjanci próbowali go zestrzelić karabinami

Najnowsze dwa wybuchy, o których powiadomiły władze nastąpiły po pierwszej serii trzech eksplozji w poniedziałek rano. Władze potwierdziły, że Kijów został zaatakowany przez siły rosyjskie przy użyciu dronów kamikadze.

Redakcja poleca

Atak na Kijów. Drony kamikadze uderzyły w miasto. Zdjęcia

Jak podaje Reuters, rosyjskie drony uderzyły w budynki w pobliżu centralnego dworca kolejowego w godzinach porannego szczytu. Ataki mają miejsce dokładnie tydzień po tym, gdy Rosja przeprowadziła zmasowany ostrzał rakietowy na Kijów i inne ukraińskie miasta.

Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko powiedział, że atak drona spowodował pożar i uszkodził kilka budynków w centralnej dzielnicy szewczenkowskiej. Kliczko ostrzegł mieszkańców, aby zostali w schronach. “Kilka budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Ratownicy są na miejscu” – poinformował na Telegramie. Dodał, że liczba ofiar jest wciąż ustalana.      

Reporter Reutersa widział fragmenty drona użytego w ataku. Dostrzegł na nim napis: „Za Biełgorod”. Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego przy granicy z Ukrainą oskarżył siły ukraińskie o wielokrotne ostrzeliwanie tego rejonu.

O godz. 9 ukraińskie siły zbrojne podały, że rano zestrzeliły 11 dronów kamikadze.

RadioZET.pl/AFP/PAP/REUTERS