Obserwuj w Google News

Diler narkotykowy uniknie ekstradycji do Polski? Jest unijna opinia

Redakcja
1 min. czytania
28.06.2018 15:39
Zareaguj Reakcja

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię na temat sprawy Polaka, którego ekstradycję do Polski wstrzymał irlandzki sąd. Zdaniem unijnego rzecznika jest to możliwe tylko w konkretnym przypadku zagrożenia złamania zasady praworządności w jednym z krajów Wspólnoty.

Unijny trybunał o sprawie ekstradycji Polaka z Irlandii
fot. Cédric Puisney/Flickr/CC BY 2.0

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

O pilną opinię do Trybunału w Luksemburgu w marcu tego roku zwrócił się sąd w Irlandii. Zapytał czy Artur C., poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków, będzie sądzony w ojczyźnie w uczciwym procesie.

Sąd wskazywał na obawy co do praworządności w Polsce w związku z uruchomieniem wobec niej przez Komisję Europejską procedury art. 7 unijnego traktatu.

Irlandia: ekstradycja Polaka wstrzymana. Chodzi o zmiany w polskim sądownictwie

Decyzja Trybunału w lipcu

Rzecznik generalny TSUE Ewgeni Tanczew stwierdził w opinii, że choć sąd danego kraju UE ma prawo do oceny praworządności w innym kraju Wspólnoty, to w przypadku wniosku o ekstradycję musi ocenić to, czy konkretna osoba otrzyma sprawiedliwy proces. Jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko, iż konkretna osoba nie będzie miała sprawiedliwego procesu, może wstrzymać nakaz.

Gangster ukrywał się przez 15 lat. Wpadł przez...tatuaże [FOTO]

"Sąd irlandzki musi w tym celu oprzeć się na obiektywnych, wiarygodnych, dokładnych i należycie uaktualnionych danych świadczących o rzeczywistych nieprawidłowościach w polskim systemie sądownictwa" - podał rzecznik generalny Trybunału.

Ostateczna decyzja TSUE w sprawie polsko-irlandzkiego sporu prawdopodobnie zapadnie w lipcu. Jednak zazwyczaj te wyroki są zgodne z opinią rzecznika generalnego Trybunału.

Będzie ekstradycja Piotra K. "Najmłodszy polski milioner" trafi do kraju

RadioZET.pl/PAP/PTD