Obserwuj w Google News

Nadchodzi koniec bitwy o Donbas. Doradca Zełenskiego podał możliwą datę

1 min. czytania
24.04.2022 16:42
Zareaguj Reakcja

Bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni od jej rozpoczęcia – ocenił w opublikowanej w niedzielę rozmowie z portalem Meduza Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Bitwa o Donbas
fot. Rex Features/East News

Wojna w Ukrainie trwa już dwa miesiące. Po nieudanej próbie przeprowadzenia blitzkriegu wojska rosyjskie wycofały się spod Kijowa i rozpoczęły tzw. drugą fazę wojny w obwodzie charkowskim i Donbasie, czyli na wschodzie kraju. 

"Bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni"

Eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich oceniają, że  Putin finalizuje rozśrodkowanie sił w Donbasie, przygotowując się do zmasowanego uderzenia. Intensywne walki wskazują na to, że siły rosyjskie rozpoczną tam w najbliższym czasie zmasowaną ofensywę. W Mariupolu Rosjanie kontynuują naloty i ostrzał zakładów Azowstal, gdzie chronią się obrońcy i cywile. 

Redakcja poleca

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w rozmowie z portalem Meduza stwierdził, że  bitwa o Donbas zakończy się w ciągu 2-3 tygodni. – A wraz z nią, całkiem możliwe, zakończy się aktywna faza wojny, bo rosyjskie wojska nie mają już czym atakować – ocenił.

– To, co zebrali teraz, to przedostanie rezerwy operacyjne. Jest jeszcze w okolicy Biełgorodu-Wałujek około 15 tys. wojska. Ale to nieszczęśnicy, którzy wyszli spod Kijowa, Sum i Czernihowa. Mają psychikę rozstrzelanych. Bardzo nie chcą walczyć – dodał doradca Zełenskiego. 

Również brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazało, że "słabe morale Rosjan" ograniczają rosyjską skuteczność bojową. "Mimo że Rosja uzyskała pewne zdobycze terytorialne, opór ukraiński był silny na wszystkich osiach i spowodował znaczne straty dla sił rosyjskich" – czytamy. 

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP