Obserwuj w Google News

Odpowiadał za śmierć ponad 3,5 tys. osób. Stuletni nazista skazany

1 min. czytania
28.06.2022 11:51
Zareaguj Reakcja

Stuletni były strażnik obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen jest odpowiedzialny za pomoc w zamordowaniu ponad 3500 osób. Sąd skazał go na pięć lat więzienia. 101-latek do końca procesu zaprzeczał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym.

Stuletni nazista skazany
fot. ADAM BERRY/AFP/East News

Prokuratura domagała się dla 101-letniego mężczyzny pięciu lat pozbawienia wolności, obrońca - uniewinnienia. Zgodnie z aktem oskarżenia S. jest współodpowiedzialny za zabójstwo i śmierć 3516 więźniów w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Josef S. służył tam od października 1941 r. do lutego 1945 r. - przypomina dziennik "Bild".

W procesie, który toczy się od października ubiegłego roku, 101-latek konsekwentnie zaprzeczał, że w ogóle pracował w obozie koncentracyjnym i twierdził, że w okresie od 1942 r. do początku 1945 r. pracował jako robotnik rolny w okolicach Pasewalku (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Prokuratura opiera się jednak na dokumentach dotyczących strażnika SS, w których znajduje się nazwisko, data i miejsce urodzenia mężczyzny, a także inne dokumenty.

Stulatek skazany. Rozprawę wiele razy odraczano

Z powodu choroby pozwanego postępowanie musiało być kilkakrotnie zawieszane.

Redakcja poleca

W obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, który został zbudowany latem 1936 r., w okresie od jego powstania do zakończenia II wojny światowej w 1945 r. uwięziono ponad 200 000 osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęło z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub padło ofiarą systematycznej eksterminacji prowadzonej przez SS.

Przed Sądem Okręgowym w Itzehoe toczy się jeszcze sprawa przeciwko byłej sekretarce z obozu koncentracyjnego Stutthof - przypominają niemieckie media.

RadioZET.pl/PAP