Obserwuj w Google News

Putin chce zorganizować "karnawał zwycięstwa". Data nie jest przypadkowa

1 min. czytania
13.04.2022 13:30
Zareaguj Reakcja

Wojska rosyjskie chcą "oczyścić" centrum Mariupola we wschodniej części Ukrainy ze zwłok i gruzu, by 9 maja urządzić defiladę. Tego dnia w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami.

Władimir Putin i Sergey Shoigu
fot. Wojtek Laski/East News

Mariupol nad Morzem Azowskim od ponad miesiąca jest otoczony przez wojska rosyjskie, które stopniowo zajmują jego nowe rejony. Miasto jest też celem ciężkich ostrzałów i nalotów. – Bombardowania nie ustają, a znalezienie wody i jedzenia jest prawie niemożliwe – powiedział ukraiński deputowany Dmytro Hurin, cytowany w środę przez stację BBC.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie chcą urządzić w Mariupolu "karnawał zwycięstwa"

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał na Telegramie, że prokremlowski, kolaborujący z Rosjanami samozwańczy mer miasta Kostiantyn Iwaszczenko otrzymał od najeźdźców wytyczne oczyszczenia centrum Mariupola ze zwłok. 

Redakcja poleca

– Według naszych informacji Iwaszczence kazano oczyścić część centralnej dzielnicy miasta z gruzu i zwłok, by umożliwić organizację parady 9 maja. Sądząc po całym szeregu danych okupanci planują wtedy zorganizować w Mariupolu "karnawał zwycięstwa", jeśli ich "specjalna operacja" się powiedzie – przekazał Andriuszczenko. 

Jak ujawnił ukraiński wywiad wojskowy, w Mariupolu odnotowano obecność 13 mobilnych krematoriów w celu "oczyszczania" ulic z ciał zabitych cywilów, a wszystkich potencjalnych świadków ludobójstwa okupanci starają się zlikwidować. Na ewakuację z portowego miasta wciąż czeka ponad 100 tys. ludzi. Według najnowszych szacunków od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło 21 tys. cywilów.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP