Obserwuj w Google News

Start rakiety SpaceX Falcon 9 - transmisja na żywo. Kiedy i gdzie oglądać?

2 min. czytania
29.05.2020 11:29
Zareaguj Reakcja

Start rakiety Falcon 9 na niską okołoziemską orbitę planowano na środę na godzinę 22.33 polskiego czasu. Niestety, pogoda pokrzyżowała szyki Amerykanów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następny lot odbędzie się w sobotę 30 maja. 

SpaceX
fot. AP/Associated Press/East News

Decyzję o odwołaniu lotu podjęto na 17 minut przed planowanym startem z Przylądka Canaveral na Florydzie. Procedurę odwołano ze względów bezpieczeństwa, norm nie spełniały warunki pogodowe. Wszystkiemu miał przyglądać się sam Donald Trump.

Według najnowszych ustaleń lot ma się odbyć w sobotę. Wspólne przedsięwzięcie NASA i SpaceX to pierwsza od blisko 10 lat załogowa misja z terenu USA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

SpaceX wyśle ludzi w kosmos. W przyszłym roku pierwszy turystyczny lot wokół Księżyca

Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon. Transmisja na żywo

Załogowa kapsuła została wykonana na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przez firmę znanego miliardera Elona Muska - SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniesie więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Do startu szykują się dwaj astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley. Amerykanie potwierdzili swoją gotowość na Twitterze.

Hurley ma 53 lata, a Behnken - 49 lat. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem, cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.

Rakieta ma wystartować 

. Transmisję na żywo będzie można śledzić m.in. na YouTube oraz na oficjalnej stronie NASA.

Oglądaj

Falcon Heavy wystartował! Wynalazek Elona Muska zmierza w kierunku Marsa!

RadioZET.pl/PAP/CNET