Obserwuj w Google News

Rosja chce "podnieść stawkę". Poważne ryzyko ataku na elektrownię atomową

PAP
2 min. czytania
19.08.2022 11:28
Zareaguj Reakcja

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że otrzymał nowe informacje potwierdzające, że rosyjskie siły okupacyjne planują zamach w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Większości specjalistów powiedziano, by "zostali w domach", a przedstawiciele Rosatomu opuścili teren elektrowni - podał HUR.

Żołnierz rosyjski w elektrowni atomowej
fot. ANDREY BORODULIN/AFP/East News

"Licencjonowani specjaliści mają zostać w domach. Na teren siłowni dopuszczona zostanie tylko niewielka liczba personelu operacyjnego" – powiadomił HUR w piątek rano.

Dzień wcześniej na zebraniu kierownictwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie było przedstawicieli Rosatomu, chociaż od początku okupacji przychodzili na takie spotkania. Według HUR "przedstawiciele Rosatomu w ogóle opuścili teren elektrowni".

Duża ilość uzbrojenia na terenie elektrowni

"Biorąc pod uwagę ilość uzbrojenia, które znajduje się na terytorium elektrowni, a także niejednokrotnie prowokacyjne ostrzały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo dużego aktu terrorystycznego w obiekcie jądrowym" – podkreślił HUR.

Redakcja poleca

Wcześniej Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy powiadomił, że Rosja planuje prowokację na terenie okupowanej elektrowni 19 sierpnia. Jednocześnie podał, że ministerstwo obrony Rosji mówiło o rzekomym przygotowaniu "aktu terrorystycznego" przez Siły Zbrojne Ukrainy. Resort podał, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa rzekomo szykowana jest głośna prowokacja, która miałaby na celu oskarżenie Rosji o katastrofę techniczną.

- Jak można było oczekiwać, o przygotowywanie aktu terrorystycznego Rosjanie oskarżają władze ukraińskie - skomentował ukraiński wywiad.

Rosja planuje "podnieść stawkę"

Z uzyskanych przez HUR informacji wynika również, że po dotychczasowych ostrzałach siłowni jądrowej Rosjanie mogą "podnieść stawkę" i dokonać prawdziwego aktu terrorystycznego w największej elektrowni atomowej w Europie.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne zagrożenie katastrofą nuklearną.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP