Obserwuj w Google News

"Kolejny Czarnobyl". Erdogan i ONZ alarmują ws. elektrowni w Zaporożu

1 min. czytania
18.08.2022 18:45
Zareaguj Reakcja

Turcja stoi po stronie Ukrainy – zadeklarował po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim turecki prezydent Recep Erdogan. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie trwającym konfliktem wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. – Martwimy się. Nie chcemy kolejnego Czarnobyla – powiedział we Lwowie.

Wołodymyr Zełenski
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek we Lwowie z szefem ONZ Antonio Guterresem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Trójstronne rozmowy dotyczyły przede wszystkim sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 

"Kolejny Czarnobyl". Erdogan i ONZ alarmują ws. elektrowni w Zaporożu

Szef ONZ Antonio Guterres ostrzegł w czwartek, że jakiekolwiek zniszczenie elektrowni atomowej w Zaporożu w Ukrainie będzie "samobójstwem". Podczas trójstronnych rozmów z przedstawicielami Turcji i ONZ, prezydent Ukrainy podkreślał, że okupująca elektrownię armia rosyjska przez swoje działania wojskowe prowadzi szantaż nuklearny i zagraża globalnemu bezpieczeństwu.

– Bezpieczeństwo atomowe to bezwzględny priorytet dla wszystkich na świecie – podkreślił Zełenski podczas briefingu dla mediów po trójstronnym spotkaniu.

Redakcja poleca

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. Elektrownia została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Ukraińscy pracownicy stacji są – według doniesień mediów – zabijani, a rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

RadioZET.pl/AFP