Obserwuj w Google News

Rosjanie przechodzą samych siebie. Tak pokazują oddanie Putinowi

2 min. czytania
29.07.2022 15:27
Zareaguj Reakcja

Rosyjscy ekstremiści, chcąc okazać swoje poparcie dla działań Władimira Putina w Ukrainie, przekraczają kolejne granice. Portal Nexta pokazał szokujące nagranie, na którym młody Rosjanin pozwala wypalić sobie na piersi symbol "Z". Jest to znak używany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej biorące udział w inwazji na Ukrainę. Nagranie może być nieodpowiednie dla niektórych użytkowników.

Rosjanie przechodzą samych siebie. Tak pokazują oddanie Putinowi
fot. Twitter/Nexta

W Rosji pojawiło się już wiele przykładów wykazania poparcia wojny w Ukrainie. Jednym z symboli tej agresji stał się znak "Z", który jest malowany na bokach rosyjskich pojazdach wojskowych walczących w Ukrainie. Na nagraniu widać mężczyznę bez koszulki oraz jak palnikiem rozgrzewany jest pręt. Następnie osoba trzymająca rozgrzane żelazo przykłada je do piersi kolegi, na jego własne życzenie wypalając mu na skórze symbol "Z".

Początkowym scenom nagrania towarzyszą słowa piosenki: "lepiej będzie jutro, ale jutra więcej nie będzie". "Za ojczyznę! Za matkę! Za ojca! Za Związek Radziecki!" — krzyczy później do kamery wyraźnie zadowolony Rosjanin. Uwaga — film tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Nagranie może być nieodpowiednie dla niektórych użytkowników.

Czym jest znak "Z"?

Litera "Z" jest umieszczana na bokach rosyjskich pojazdów. Ma ona za zadanie ułatwić identyfikacje w czasie walki. W wojnie w Ukrainie po obu stronach bierze udział sprzęt z rodowodem z czasów ZSRR i dlatego łatwo o pomyłkę. "Z" występuje w dwóch wariantach: wewnątrz kwadratu i bez obramowania.

Oprócz "Z" występują także inne oznaczenia, jednakże jedynie ono uzyskało znaczenie propagandowe i jest używane jako symbol poparcia dla wojny w Ukrainie. Nakłaniała do tego m.in. telewizja Russia Today poprzez kampanię w mediach społecznościowych.

Innym znakiem poparcia polityki Władimira Putina jest wstążka św. Jerzego (z ros. Gieorgijewskaja lentoczka), która ma na celu upamiętnienie uczestników II wojny światowej w Dniu Zwycięstwa (9 maja). Akcja polega na noszeniu i umieszczaniu na widocznym miejscu symbolicznych wstążek. Symbol akcji jest miniaturową repliką tradycyjnej wstęgi świętego Jerzego.

Po agresji na Ukrainie często tę wstążkę układano w kształt litery "Z", odwołując się do obecnej wojny. W Polsce w kwietniu połączone komisje sejmowe jednogłośnie przyjęły poprawkę do rządowej ustawy (przy nieobecności Konfederacji) zakazującą używania symboli rosyjskiej agresji i zbrodni wojennych.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/Onet/Nexta