Obserwuj w Google News

Pabuk sieje spustoszenie w Zatoce Tajlandzkiej. Turyści utknęli na wyspach, są pierwsze ofiary

Redakcja
2 min. czytania
04.01.2019 11:31
Zareaguj Reakcja

Setki osób zostały uwięzione na wyspach w Zatoce Tajlandzkiej z powodu burzy tropikalnej Pabuk. Żywioł uderzył w piątek. Spowodował wstrzymanie ruchu lotniczego, z portów nie wypływały promy. Wyspy Zatoki Tajlandzkiej to o tej porze roku bardzo popularne miejsce wśród turystów.

Pabuk sieje spustoszenie w Zatoce Tajlandzkiej. Turyści utknęli na wyspach, są pierwsze ofiary
fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pabuk jest pierwszą od 30 lat burzą tropikalną, która uderzyła w tę część Tajlandii poza sezonem monsunowym, który przypada od czerwca do listopada. Przybrała na sile w ciągu ostatnich kilku godzin. Wiatr osiąga prędkość 75 km na godzinę, a wysokość fal dochodzi do pięciu metrów – informuje AFP, wskazując, że burza dotarła do wybrzeża szybciej, niż się spodziewano.

Nie żyje co najmniej jedna osoba. Rybak z prowincji Pattani, niedaleko granicy z Malezją, zginął w piątek nad ranem, wracając do portu z nocnego połowu, gdy kilkumetrowa fala uderzyła w jego łódź. Zaginął również drugi członek załogi.

Pabuk przemieszcza się obecnie w kierunku wysp w Zatoce Tajlandzkiej, w tym zwłaszcza Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao – miejsc bardzo popularnych wśród turystów w okresie noworocznym.

– Wszystkie te wyspy zostaną dotknięte przez żywioł, ponieważ Pabuk ma olbrzymią siłę – przestrzegł dyrektor tajlandzkiego centrum meteorologicznego Phuwieng Prakhammintara.

Z prognoz wynika, że ta burza tropikalna nie powinna jednak przemienić się w tajfun, podczas którego wiatr wieje z prędkością co najmniej 118 km na godzinę.

W związku ze złą pogodą do soboty zamknięto dwa regionalne lotniska. Z tego powodu na wyspach utknęły setki turystów. Większości udało się uciec. Od 31 grudnia z wysp w Zatoce Tajlandzkiej wyjechało już 30-50 tys. turystów.

Turyści uciekają, linie odwołują loty. Zbliża się śmiertelnie niebezpieczna burza

Oczekuje się, że w roku 2019 Tajlandię odwiedzi rekordowa liczba 40 milionów turystów, z których większość uda się do kurortów na południu kraju.

RadioZET.pl/PAP/JŚ