Obserwuj w Google News

W trakcie rozbiórki runęła ściana świątyni. Nie żyje Polak

2 min. czytania
25.10.2019 07:48
Zareaguj Reakcja

Polski imigrant zginął przy rozbiórce dawnej synagogi na Manhattanie. „Sprawa, która wstrząsnęła opinią publiczną, wskazuje na problemy i tragedię w kontekście rozwoju metropolii i gry interesów” – powiedział w czwartek adwokat reprezentujący rodzinę zmarłego.

W trakcie rozbiórki runęła ściana świątyni. Nie żyje Polak
fot. carl ballou/Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do wypadku doszło w poniedziałek w budynku przy Norfolk Street. Na 52-letniego imigranta Stanisława Supińskiego runęła zewnętrzna ściana budynku. Przewieziono go do szpitala, gdzie zmarł. W wyniku zdarzenia ucierpiał także inny pracownik, który pozostaje w poważnym, lecz stabilnym stanie.

Motocyklista zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu

Obaj „znajdowali się (w oknie) prawdopodobnie na wysokości 6-7 stóp (1,8-2,1 m)” – mówił cytowany przez telewizję CBS świadek wydarzenia, pracownik budowlany.

Tragiczna śmierć młodego Polaka. Leżał nagi na ulicy w centrum miasta

Sprawa trafiła do sądu, gdzie rodzinę zmarłego Polaka będzie reprezentować adwokat Sławomir Platta, którego kancelaria prawna w 2011 roku stworzyła w najwyższym sądzie apelacyjnym stanu Nowy Jork precedens mający zastosowanie w takich właśnie wypadkach. Chodzi o wypadki, w których siła grawitacji spadającego obiektu powoduje kalectwo lub śmierć pracownika. Wygrana kancelarii Platty doprowadziła do zmiany prawa budowanego dla całego stanu Nowy Jork.

Koszmar podczas prac polowych. Maszyna wciągnęła rolnika

– Społeczność Nowego Jorku, a pośród niej polonijna, była wstrząśnięta tym wypadkiem. Stał się on jednym z najważniejszych tematów omawianych w ostatnich dniach. Śmierć Polaka przybliżyła problemy, z jakimi wciąż boryka się budownictwo, ale też uwydatnia ludzką tragedię w kontekście rozwoju ekonomicznego metropolii i gry interesów deweloperów – ocenił Platta.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni tragicznym wypadkiem”

– Jesteśmy głęboko zasmuceni tragicznym wypadkiem, który miał miejsce podczas prac stabilizacyjnych niezbędnych do zachowania historycznych części pozostałych po synagodze Beth Hamedrash Hagadol. Nasze modlitwy kierujemy do rodzin dotkniętych tą straszną tragedią – głosi oświadczenie dewelopera, Gotham Org.

Jak poinformował mecenas Platta, rodzina Supińskiego zwróciła się do niego o reprezentowanie jej przed sądem cywilnym oraz Workers’ Compensation.

Traktor wpadł pod pociąg towarowy. Nie żyje 48-letni rolnik

Wyjaśnił, że kancelaria pozostaje w stałym kontakcie z nowojorskim nadzorem budowlanym, zajmującym się bezpieczeństwem pracy OSHA (Occupational Safety and Health Administration) oraz związkami zawodowymi, do których należał polski imigrant. Korzysta też z usług własnego detektywa, który prowadzi niezależne dochodzenie na miejscu wypadku.

– Musimy teraz dołożyć wszelkich starań, aby na ławie sądowej znalazły się strony odpowiedzialne za spowodowanie wypadku, czyli właściciel budynku, główny wykonawca prac rozbiórkowych oraz inne jednostki i osoby stojące za tą tragedią – zaznaczył Platta.

Rolnik wpadł do lodowatej studni. Nikt nie był w stanie go wyciągnąć

Jego zdaniem według regulacji OSHA przed rozpoczęciem rozbiórki właściciel budynku musiał był mieć przygotowany raport inżynieryjny dotyczący bezpieczeństwa prac. Jak podejrzewa, nie spełniono tego wymogu. Przypomniał też o kilku mandatach, którymi ukarano wcześniej właściciela budynku.

Tragedia w kopalni Janina. Zginął 35-letni górnik

Według nowojorskich mediów budynek wzniesiony w roku 1850 służył najpierw jako kościół, ale pięć lat później przekształcono go na synagogę. Była ona czynna do 2007 roku. W maju 2017 roku doszło do pożaru budowli, według opinii Fox News niewykluczone, że w wyniku podpalenia.

 

RadioZET.pl/PAP