Obserwuj w Google News

Ukraina wyzwala Łyman. Rosjanie: Wycofaliśmy się w obawie przed okrążeniem

Bartłomiej Chudy
2 min. czytania
01.10.2022 16:30
Zareaguj Reakcja

Armia Ukrainy weszła do miasta Łyman, po dotarciu w sobotę po południu na jego przedmieścia. - Trwają walki, szczegóły później - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. W kotle mogło znajdować się ponad 5 tys. żołnierzy Rosji. Kreml poinformował natomiast o wycofaniu wojsk na "korzystniejsze pozycje".

Ukraina odbija Łyman z rąk Rosjan
fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News, zdj. ilustracyjne

Ukraina wyzwala miasto Łyman w obwodzie donieckim. Rosjanie od piątku znajdowali się w tragicznej sytuacji, eksperci mówili wręcz o kotle okrążonych wojsk w tej miejscowości.

"Ukraińska armia weszła do okupowanego przez siły rosyjskie Łymanu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, trwają walki" - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewatyj. "Jesteśmy w Łymanie. Toczą się walki. Szczegóły później" - powiedział Czerewatyj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Ukraina wyzwala Łyman. Rosjanie informują o wycofaniu

Sami Rosjanie poinformowali w sobotę, że wycofali się z Łymania „z powodu groźby okrążenia” – wynika ze słów rzecznika resortu obrony, cytowanego przez Interfax. "W związku z groźbą okrążenia wojska zostały wycofane na korzystniejsze pozycje" – cytuje Igora Konaszenkowa agencja Interfax. Ukraińcy informują jednak o nieudanych próbach "wyrwania się Rosjan z okrążenia".

Redakcja poleca

Tuż po godz. 12 szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach Łymanu. Kijów nie potwierdził oficjalnie okrążenia Rosjan w tym mieście. Łącznie Ukraińcy odbili w ostatnich godzinach pięć miejscowości wokół Łymanu. "Jampil, Nowoseliwka, Szandryhołowe, Drobyszewe i Stawki zostały wyzwolone. Trwają tam działania stabilizacyjne" – powiedział Czerewatyj na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytoczyła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

W kotle Łymanu miało znajdować się 5-5,5 tys. żołnierzy Rosji. Miasto zostało zajęte przez Rosjan na początku czerwca, po niekończących się ostrzałach wszelkich budynków. To ważny węzeł kolejowy, a odbicie miasta może pozwolić siłom ukraińskim na ofensywę w zachodniej części obwodu ługańskiego, w tym na miasta Lisiczańsk i Siewierodonieck (utracone pod koniec czerwca i na początku lipca, przyp.)- podkreśla Radia Swoboda.

RadioZET.pl/PAP/Interfax.ru