Obserwuj w Google News

Ukraina zakazuje importu towarów z Rosji. "Budżet wroga nie otrzyma środków"

1 min. czytania
10.04.2022 05:47
Zareaguj Reakcja

Ukraina zakazała w sobotę importu towarów z Rosji, jednego ze swoich kluczowych partnerów handlowych przed wojną, z rocznym importem o wartości około 6 miliardów dolarów, i wezwała inne kraje do nałożenia surowszych sankcji gospodarczych na Moskwę.

Wołodymyr Zełenski
fot. PAP

Ukraina zakazuje importu towarów z Rosji. "Dzisiaj oficjalnie ogłosiliśmy całkowite zakończenie handlu towarami z państwem agresorem" – napisała w sobotę minister gospodarki Julia Swirydenko na swoim profilu na Facebooku. "Od teraz żadne produkty Federacji Rosyjskiej nie będą mogły być importowane na terytorium naszego państwa" - dodała.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wymiana towarów i usług między dwoma sąsiednimi krajami praktycznie nie istniała, ale sobotni ruch sprawia, że zaprzestanie importu staje się prawem.

Redakcja poleca

Ukraina zakazuje importu towarów z Rosji

"Budżet wroga nie otrzyma tych środków, co zmniejszy jego potencjał finansowania wojny" – powiedział Swirydenko. "Taki krok Ukrainy może być przykładem dla naszych zachodnich partnerów i stymulować ich do wzmocnienia sankcji wobec Rosji, w tym wprowadzenia embarga energetycznego i izolacji wszystkich rosyjskich banków" - oświadczyła.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie wzywał Zachód do bojkotu rosyjskiej ropy i innego eksportu oraz wstrzymania eksportu do Rosji z powodu jej militarnego ataku.

Zachód nałożył na Rosję liczne sankcje, które już izolowały Moskwę w stopniu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyła tak duża gospodarka. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę w Kijowie, że wprowadzone zostaną kolejne sankcje.

RadioZET.pl/ PAP

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje