Obserwuj w Google News

Ukraina znów kontroluje Czarnobyl. Media: Rosjanie porwali strażników zakładu

PAP
2 min. czytania
31.03.2022 22:33
Zareaguj Reakcja

Rosyjscy żołnierze, którzy opuścili nieczynną elektrownię w Czarnobylu, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej - podaje w czwartek portal Ukraińska Prawda. Władze w Kijowie potwierdziły w czwartek wieczór, że na terenie zakładu nie ma już sił rosyjskich.

Elektrownia atomowa w Czarnobylu
fot. Державне агентство України з управління зоною відчуження/Facebook

Rosja, która 24 lutego rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę, w pierwszych godzinach wojny opanowała nieczynną elektrownię jądrową w Czarnobylu (ok. 100 km na północ od Kijowa). Zakład nadal stanowi zagrożenie, pomimo że od katastrofy atomowej w tym miejscu minęło prawie 36 lat.

"Z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zabrano naszych strażników z Gwardii Narodowej, którzy od pierwszego dnia byli zakładnikami w elektrowni, którzy ją ochraniali. Zabrali ich do samochodu i wywieźli" - powiedział mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew. Według niego Ukraińcy powrócą, kiedy dojdzie do dużej wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją. Biuro prasowe Gwardii Narodowej potwierdziło portalowi Ukraińska Prawda doniesienia w sprawie wywiezienia przez Rosjan jej funkcjonariuszy.

Redakcja poleca

Czarnobyl bez Rosjan. Media: wojska Putina porwały ukraińskich strażników

W obecnej chwili na obszarze byłej elektrowni w Czarnobylu nie ma osób postronnych - poinformował w czwartek wieczorem ukraiński koncern Enerhoatom, powołując się na personel obiektu. W czwartek Rosjanie opuścili teren byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej i pobliskie miasto Sławutycz - podał koncern w komunikatorze Telegram. 

Enerhoatom opublikował także w czwartek w Telegramie zdjęcie dokumentu - "aktu przyjęcia i przekazania ochrony Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej" - stworzonego i podpisanego przez Rosjan. Stwierdzono w nim "brak zarzutów ze strony administracji ochranianego obiektu wobec wojsk Gwardii Narodowej Rosji". "Okazuje się, że ponad pięć tygodni okupanci »ochraniali« elektrownię i to jeszcze jak dobrze - żadnych zarzutów" - skwitował ironicznie Enerhoatom.

Zapowiedź misji obserwacyjnej w Czarnobylu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w czwartek, że przygotowuje skierowanie misji na teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, z której wycofują się wojska rosyjskie. "MAEA konsultuje się ściśle z władzami ukraińskimi w sprawie wysłania misji pierwszej pomocy i wsparcia w ciągu najbliższych kilku dni" - poinformowała oenzetowska agencja w komunikacie.

Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie w większości wycofały się z terenu czarnobylskiej elektrowni. Zaznaczył, że USA są "zaniepokojone brakiem zrozumienia lub stosowania się do jakichkolwiek protokołów bezpieczeństwa".

RadioZET.pl/PAP

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE